Igła w stogu siana


Emulti pobiera dane błyskawicznie, mimo że liczba zindeksowanych przez nią stron jest sumą odpowiednich wielkości z każdej wyszukiwarki. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście użycie Emulti.pl zwiększa możliwości uzyskania informacji, ją również przetestowaliśmy. Jej wynik był nieco lepszy niż pierwszej na liście Hoga.pl. Odesłania były trafne i było ich dużo, co oznacza, że system naprawdę działa. Cieszy również, że zachowano przy tym przyzwoitą oprawę graficzną i funkcjonalność. W porównaniu z Emulti YoYo! jest narzędziem nieco uboższym. Korzystając z MULTIsearch, obsługuje zaledwie Fast SearchWeb, Polski InfoSeek i Polską AltaVistę. W konsekwencji proponuje wyraźnie mniej odniesień niż konkurent. Jakby na pocieszenie stawia do dyspozycji ciągle rozrastający się katalog, zawierający jak na razie 13 tysięcy stron. Emulti takiego rozwiązania nie ma. Można mieć nadzieję, że w najbliższej przyszłości w polskiej Sieci pojawi się więcej multiwyszukiwarek, gdyż są niezwykle przydatne.

Quo vadis?

Serwis Ahoj.pl nie doczekał się jeszcze katalogu, ale wyszukiwarka, mimo prostoty, znakomicie radzi sobie z zapytaniami.

Serwis Ahoj.pl nie doczekał się jeszcze katalogu, ale wyszukiwarka, mimo prostoty, znakomicie radzi sobie z zapytaniami.

Polski rynek serwisów wyszukiwawczych jest niewątpliwie jeszcze niewielki i niedoskonały w porównaniu ze światowym. Nie można na przykład znaleźć na nim narzędzia zwanego stronami ekspertów. Są to centra informacji wspomagane ludzką wiedzą i umiejętnościami. Ich użytkownik musi na początek przebrnąć przez standardowy katalog tematyczny. Po znalezieniu interesującego go działu wpisuje zapytanie i czeka na odpowiedź. Nadejdzie ona pocztą elektroniczną od innych internautów, którzy, wchodząc na strony danego serwisu, zadeklarowali się jako eksperci w wybranej dziedzinie (i którzy, oczywiście, zechcą mu pomóc). Często można również sprawdzić, czy pytanie, które się sformułowało, pojawiło się już kiedyś na stronach serwisu w identycznej lub podobnej formie. Jeżeli tak, to można od ręki skorzystać z udzielonych na nie odpowiedzi. Jeżeli podoba Ci się ta forma szukania informacji, to udaj się na strony AskMe.com (askme.com), Abuzz (www.abuzz.com), Ask Jeeves AnswerPoint (answerpoint.ask.com), LookSmart Live (live.looksmart.com), gdzie w większości przypadków bez żadnych opłat będziesz mógł skorzystać z pomocy innych.

Podsumowując: dynamiczny rozwój polskiego Internetu nie pozostaje bez oddźwięku ze strony firm. Powstają nowe serwisy i portale, które rozpoczynają bój o klienta, jego czas i portfel. Trudno przewidzieć, jaki będzie ten rok dla krajowych wyszukiwarek i katalogów. Jeżeli tempo przyłączania się nowych użytkowników z Polski do globalnej pajęczyny nie osłabnie (szacuje się, że jest ich od 3,5 do 5 milionów), to może oznaczać większe zapotrzebowanie na usługi internetowe. Jeżeli jednak wzrost liczby internautów zostanie zahamowany, to pewnie czekają nas w najbliższym czasie konsolidacje firm, mające na celu zebranie większej ilości kapitału i przetrwanie w mocno konkurencyjnym środowisku.

Użyteczne użytki

<font color="red">Jeżeli żaden z opisanych przez nas serwisów nie pomógł Ci w poszukiwaniach, masz jeszcze jedną szansę. Poniżej zamieszczamy opis kilku najlepszych programów wyszukujących, które możesz zainstalować w swoim komputerze. Ich wersje testowe znajdziesz na naszym CD-ROM-ie.

Program: Copernic 2000 4.55

Platforma: Windows NT, 95/98, 2000, ME

Adres www.copernic.com

Zdecydowanie produkt numer jeden w swojej kategorii. Ma wszystko - ładny, przejrzysty interfejs i potężną moc wyszukiwania. Jego atutem jest także wyjątkowa elastyczność - praktycznie wszystkie opcje można łatwo konfigurować. Wpisując zapytanie, możesz odwołać się do w pełni edytowalnych 40 kategorii tematycznych (wersja Plus/Pro), wybierając, czy odnalezione dokumenty mają zawierać jedno z podanych słów, wszystkie słowa czy może ich odmiany. Dopuszczalne jest również zadawanie pytań i wpisywanie fraz. Program sprawdza zasoby 18 wyszukiwarek, a wyniki wyświetla, podając źródło dokumentu i jego trafność. Urzekają również funkcje dalszej selekcji odniesień. Możemy odrzucić strony nieaktualne (opcja <font color="red">Validate) oraz dokonać wśród nich dalszych poszukiwania (opcja <font color="red">Refine). Nareszcie koniec z napisami "znaleziono 1 103 344 odniesień"!

Program: Infranet 2000 1.75

Platforma: Windows NT, 95/98, 2000, ME

Adres: infradev.freeshell.org

Jak na porządne narzędzie wyszukiwawcze przystało, program ma katalog tematyczny, który można samodzielnie rozbudowywać. W bazie danych jest 630 specjalistycznych wyszukiwarek z całego świata oraz wyszukiwarki ogólne w kilkunastu językach. Przynajmniej połowa z nich nie odpowiada, lecz reszta w zupełności wystarczy do odnalezienia potrzebnych informacji. Na plus można programowi policzyć także intuicyjny interfejs... i śmieszne przyciski opcji.

Program: Subject Search Spider 2.3

Platforma: Windows NT, 95/98, 2000, ME

Adres: www.kryltech.com

Widać tu próbę innego podejścia do problemu. Każde zapytanie traktowane jest jak osobny proces, do którego można dowolnie konfigurować program. Zaskakują też zaawansowane opcje - i dotyczące obsługiwanych 240 wyszukiwarek oraz kilkudziesięciu katalogów, i umożliwiające regulowanie czasu oraz zakresu poszukiwań (im krócej, tym mniej dokładnie). Liczba wyszukiwarek współpracujących z programem jest na bieżąco uaktualniana.

Program: InfoSeek Express 2.2

Platforma: Windows NT, 95/98, 2000, ME

Adres: express.infoseek.com

Program integruje się z przeglądarką stron internetowych. Wbrew pozorom, nie opiera się wyłącznie na zasobach wyszukiwarki InfoSeek. Masz do wyboru aż 11 wyszukiwarek, a do tego katalog podzielony na 56 kategorii. Oczywiście ustawienia te można dowolnie zmieniać. Dostępna jest także encyklopedia. Niespotykanym dotąd rozwiązaniem jest możliwość obejrzenie

wszystkich znalezionych stron w trybie offline.

Program: JOC Web Finder 2.30

Platforma: Windows NT, 95/98, ME

Adres: www.jocsoft.com

Jeden z szybszych programów wyszukujących, bardzo prosty w obsłudze, korzysta tylko z 8 źródeł. Nie ma zawiłych i zaawansowanych opcji, mimo to pozostawia użytkownikowi duże możliwości personalizacji poszukiwań. Wyniki wyświetlane są w grupach, zależnie od miejsca pochodzenia. Najbardziej przydatny tym, którzy nie mają zbyt wiele cierpliwości.

Program: Hurricane WebSearch 1.30

Platforma: Windows NT, 95/98, 2000, ME

Adres: www.gatecomm.com

Najbardziej poręczna programowa wyszukiwarka ze wszystkich dotąd omawianych. Jest nadzwyczaj intuicyjna w obsłudze, ale możliwości precyzowania zapytań są, niestety, ograniczone. Jeżeli potrzebujesz narzędzia funkcjonalnego, ale niezbyt skomplikowanego, to jest idealny program dla Ciebie.