Igrzyska Olimpijskie i cybeprzestępstwa - czy powinniśmy obawiać się hakerów?

W Tokio właśnie rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie. Miliardy ludzi na całym świecie będą mogły śledzić ich przebieg po rocznym opóźnieniu spowodowanym pandemią.

Taka ogromna publiczność to nie lada gratka dla hakerów i pomimo braku dowodów na obecność cyberataków, służby bezpieczeństwa nadal wzywają fanów Igrzysk Olimpijskich, aby mieli się na baczności.

Olimpiada może stać się celem dużej liczby ataków, w tym ataków typu DDoS, ransomware, socjotechniki, kampanii phishingowych lub zagrożeń wewnętrznych.

Zobacz również:

  • Cztery rozszerzenia do Edge i Chrome, których warto używać!
  • Cyberprzestępcy manipulują rzeczywistością
  • SMSy o skierowaniu na kwarantannę - możesz zostać okradziony!

Agencja ostrzegła, że mogą one próbować zablokować lub zakłócić transmisje na żywo z wydarzenia czy też wykraść wrażliwe dane. Ostrzeżenia pojawiły się wkrótce po tym, jak japoński gigant technologiczny Fujitsu, który dostarcza szereg usług dla Olimpiady, był celem poważnego cyberataku na początku tego roku. Członkowie komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich byli również celem osobnego ataku w czerwcu 2021 roku, a ich dane osobowe wyciekły do sieci.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Unikaj pobierania podejrzanych plików, nie otwieraj wiadomości od nieznajomych

Pobieranie plików z podejrzanych źródeł i otrzymanie wiadomości od nieznajomych lub z kont o budzących wątpliwość mogą być pierwszym krokiem do zawirusowania.

Zwracaj uwagę na szczegóły

Aby korzystanie z Internetu było bezpieczne, zwracaj uwagę, czy domena, z której korzystasz, posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Jest to też szczególnie istotne przy płatnościach internetowych.

Zadbaj o aktualne oprogramowanie

Korzystajcie wyłącznie z aktualnego i sprawdzonego oprogramowania antywirusowego. Dzięki temu będziesz pewny, że sprzęt jest odpowiednio chroniony przed zagrożeniami w czasie rzeczywistym.

O tym, jak Google dba o Twoje codzienne bezpieczeństwo w sieci przeczytasz tutaj.

Jesli podejrzewasz, że możesz mieć wirusa na swoim Windows - sprawdź, jak usunąć wirusa w naszym poradniku

Źródło: techradar.com