Igrzyska Olimpijskie wielkim hitem w P2P

Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zostały jednym z największych hitów w sieciach P2P. Z różnych źródeł wynika, że pliki z zapisaną ceremonią otwarcia cieszą się największą popularnością wśród internautów.

Serwis TorrentFreak śledzący światową popularność rozmaitych torrentów szacuje, ze już ponad milion internautów ściągnęło poprzez klienta BitTorrent wersję high-definition ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Użytkownikom nie przeszkadza spory rozmiar pliku - około 5GB. Ogromną popularnością cieszą się również zapisy w innym formacie. Przoduje tutaj "standardowa" wersja ceremonii otwarcia oraz ta, która przeznaczona jest na iPody.

Również pobieżne sprawdzenie popularnego serwisu Mininova daje nam pojęcie o popularności Igrzysk. Serwis odnotował już kilkaset tysięcy ściągnięć pliku z ceremonii otwarcia. Kolejne kilkadziesiąt tysięcy użytkowników pobiera materiał. Warto zaznaczyć, że dane dotyczą jednej tylko wersji pliku.

NBC, stacja, która zajmuje się transmitowaniem materiałów z olimpiady w Stanach Zjednoczonych, próbuje walczyć z opisywanym procesem. Wszystko wskazuje jednak na to, że wynik tej wojny jest już przesądzony - w sieci wprost roi się od plików z materiałami otwarcia.

Pocieszające jest to, że mimo wszystko NBC nie powinno narzekać na małą oglądalność emitowanych przez siebie materiałów. Nielsen Media Research podaje, że ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich została obejrzana w Stanach Zjednoczonych przez około 34.2 milionów widzów. NBC informuje też, że specjalny portal wideo stacji zanotował w piątek aż 70 milionów wyświetleń.