Iiyama ProLite XUB3490WQSU: ultrapanorama dla profesjonalisty

Ogromna przestrzeń robocza, proporcje 21:9 oraz ponadprzeciętne możliwości matrycy. Wszystko to oferowane w cenie nawet o 1300 zł niższej niż u konkurencji. Iiyama ProLite XUB3490WQSU może okazać się prawdziwym hitem dla profesjonalistów.

Projektanci uwielbiają stanowiska wielomonitorowe. Niestety ich zastosowanie nie zawsze jest możliwe i opłacalne. Rolę praktycznego kompromisu pełnią monitory ultrapanoramiczne, czyli w proporcjach 21:9. Pozwalają one uzyskać dużą przestrzeń roboczą zachowując przy tym sensowne gabaryty zestawu oraz ograniczając ilość niezbędnego okablowania.

Wygląd i budowa

Model ProLite XUB3490WQSU został wyposażony w 34-calową matrycę o proporcjach 21:9. Panel nie został zakrzywiony, dzięki czemu cena konstrukcji pozostała na atrakcyjnym poziomie. Jest to rozsądny zabieg, warto bowiem pamiętać, że zakrzywiony ekran utrudnia uzyskanie równomiernego podświetlenia, co nie jest pożądane w modelach profesjonalnych. Podstawa monitora jest regulowana we wszystkich płaszczyznach. Oznacza to, że panel można dowolnie wychylać obracać na podstawie, a nawet definiować wysokość jego położenia. Producent przewidział również możliwość zawieszenia go na ścianie z wykorzystaniem uchwytu w standardzie VESA. Zasilacz monitora został wbudowany na stałe, ale nie przeszkodziło to w uzyskaniu akceptowalnych wymiarów 828 x 535 x 230 cm oraz niskiej wagi całości na poziomie 8,5 kg. Podstawowy zestaw złącz obejmuje 3 gniazda HDMI oraz jeden wtyk DisplayPort. Ponadto przy bocznej krawędzi został ulokowany dodatkowy panel z 4 gniazdami USB typu A (2 x USB 3.0 i 2 x USB 2.0) oraz jednym złączem USB typu B. Nie zabrakło również wejścia i wyjścia audio umożliwiających wygodne podpięcie słuchawek i mikrofonu.

Fizyczne przyciski do sterowania menu ekranowym zostały ulokowane przy dolnej krawędzi ekranu. Dostęp do nich nie wzbudza zastrzeżeń podobnie jak stabilność podstawy. Całość wykonano z czarnego, matowego tworzywa wysokiej jakości.

Możliwości

Zastosowana w monitorze matryca to 8-bitowy panel IPS z paletą barw rozszerzoną za pomocą technologii FRC. Maksymalna rozdzielczość wyświetlanego obrazu to 3440 x 1440 px. Deklarowany czas reakcji matrycy (GTG) wynosi 4 ms, natomiast częstotliwość odświeżania to 75 Hz. Maksymalny kontrast, który jest w stanie uzyskać ProLite XUB3490WQSU to 1000:1, jasność powinna osiągać 320 cd/m2. Standardowo dla matryc IPS kąty widzenia wynoszą 178 stopni w pionie i poziomie. Specyfikację techniczną uzupełnia przyzwoity zestaw głośników stereo o mocy 2 x 3 W. Pomimo niewygórowanej ceny monitor oferuje szereg udogodnień z zakresu ochrony wzroku. Do dyspozycji użytkownika oddano funkcję Low Blue Light, która zgodnie z nazwą odpowiada za redukcję światła niebieskiego – właśnie jemu przypisywany jest znaczący wpływ na zmęczenie oczu w wyniku pracy przy komputerze. Nie zabrakło również technologii Flicker Safe eliminującej migotanie ekranu wywołane włączaniem i wyłączaniem się diod podczas zmian jasności i odcieni wyświetlanego obrazu.

Testy

Testy przeprowadzone w laboratorium PC World potwierdzają bardzo dobre parametry zastosowanej matrycy. Podczas pomiarów prowadzonych przy różnych ustawieniach ekranu, maksymalne odchylenie rozkładu jasności osiągnęło wartość 12 %, przy czym średnie wartości nie przekraczały 7%. Jest to bardzo dobry wynik obrazujący równomierne podświetlenie matrycy. Zadowalająco wypada również odwzorowanie barw. Średnia deltaE wyniosła w tym wypadku 1,82, a każdy wynik poniżej 2 jednostek należy traktować jako bardzo dobry. Matryca jest również podatna na kalibrację. Po jej przeprowadzeniu parametr deltaE osiągną imponujący wynik na poziomie 0,25. Potwierdzeniem możliwości panelu jest pokrycie przestrzeni barowej RGBs, które według pomiarów wynosi 99,2 % . Jest to wynik, którego można oczekiwać nawet od monitorów dla fotografów. Pomiar jasności zaowocował zadowalających rezultatem na poziomie 252 cd/m2, a weryfikacja kontrastu wskazała 802,8:1. Punkt bieli został zdefiniowany na poziomie 6100K. Podczas pracy iiyama pobierała średnio 34 W, natomiast w spoczynku pobór mocy spadał od 0,6 W.

Podsumowując

Iiyama ProLite XUB3490WQSU to monitor o zachwycającej relacji cen do możliwości. Warto bowiem zaznaczyć, że monitory o podobnych parametrach są wyceniane przez konkurentów co najmniej kilkaset złotych drożej. Pomimo atrakcyjnej ceny zakupu konstrukcja oferuje pełen zakres regulacji podstawy i w pełni zadowalający zestaw złącz. Na dodatek matryca zapewnia wzorowe parametry w swojej klasie. Bez wątpienia jest to produkt wart polecenia dla projektantów i profesjonalistów oczekującej dużej i dobrze rozplanowanej przestrzeni roboczej.