Iksy bez ikry

Rynek czytników CD-ROM opanowują urządzenia o szybkości powyżej 40x.

Rynek czytników CD-ROM opanowują urządzenia o szybkości powyżej 40x. Sprawdziliśmy, czy są warte uwagi, testując napędy Jamicon 45x i AOpen 48x.

Odtwarzacze poddaliśmy testowi programem CD Tach 98 firmy TestaCD Labs oraz CD Certify Pro 2.0 firmy Quarterdeck i porównaliśmy z osiągami napędu Mitsumi 16x. Wyniki były dość rozczarowujące: AOpen nie dorównał staremu Mitsumi w maksymalnej szybkości odczytu danych, natomiast szybki Jamicon miał spore problemy ze stabilnością pracy. Okazało się, że posiadacze czytników 16x nie mają czym się przejmować: ich sprzęt wciąż oferuje dobre parametry.

Iksy bez ikry

AOpen (u dołu) mimo nominalnej szybkości 48x wypadł gorzej od wyjątkowo głośnego napędu Jamicon 45x.

Podczas testu CD Tach urządzenie AOpen mniej więcej od 1/5 płyty utrzymywało... stałą szybkość ok. 2360 KB/s (Mitsumi przy niższej średniej ok. 2000 KB/s osiągnął maksimum 2530 KB/s), czyli raptem 15,7x. AOpen pracuje ze stałą prędkością liniową tylko w początkowym obszarze płyty, więc jego charakterystyka powinna być dokładnie odwrotna - płaska na pierwszych sektorach, a następnie rosnąca do maksimum 48x. Dlaczego wypada niewiele lepiej od Mitsumi 16x - nie wiadomo.

Jamicon natomiast stale przyspieszał odczyt do maksimum 6000 KB/s (40x), ale później wyraźnie "załamywał sięŢ i zwalniał do 4200 KB/s. Zdecydowanie gorzej szło mu z odczytem małych plików (2 KB): od punktu około 250 MB, gdzie osiągnął maksimum 4000 KB/s, zwalniał do 3000 KB/s. Dopiero pod koniec płyty wrócił do wartości maksymalnej.

CD Tach wyliczył średnią ważoną szybkość napędu AOpen na zaledwie 15,5x, a dla czytnika Jamicon - 25,9x. Pomiar czasów swobodnego dostępu wykazał, że mamy do czynienia z szybkimi odtwarzaczami: AOpen uzyskał 96 ms, a Jamicon nawet 82 ms. Lecz przy pełnym dostępie (wyszukiwanie plus odczyt) słabiej wypadł Jamicon (298 ms) niż AOpen (287 ms), a oba były aż o 120 ms gorsze od wzorcowego Mitsumi 16x.

Nowe czytniki znacznie lepiej poradziły sobie z maksymalnym transferem danych poprzez interfejs. Tu znów Jamicon był lepszy, osiągając 12 MB/s, zaś AOpen uzyskał tylko 9,5 MB/s (Mitsumi - 5,5 MB/s). Także ocena CDC Pro potwierdziła lepsze parametry napędu Jamicon, który zdobył 7,1 punktu głównie dzięki niższemu czasowi dostępu od czytnika AOpen (7 pkt.).

W teście kopiowania ścieżek audio lepiej wypadł odtwarzacz AOpen, który jest w stanie ściągać dane z szybkością 16,5x do 18,8x. Jamicon jest wolniejszy (14,4x - 17,5x) i na dodatek nie wykonuje korekcji położenia lasera na ścieżce, co obciąża dodatkową pracą program zrzucający dźwięk.

Zarówno napęd Jamicon, jak i AOpen mają w panelu czołowym przyciski do obsługi płyt audio.

Wyposażone są także w interfejs Ultra DMA/33, ale na naszym testowym komputerze ADAX z procesorem Pentium II 300 nie chciały poprawnie pracować w tym trybie (BIOS wykrywał je jako obsługujące PIO4). Natomiast w Windows 98 używały komunikacji przez DMA.

Do odtwarzacza AOpen dołączono płytę z programami Norton Virtual Drive i Antivirus. Virtual Drive pozwala tworzyć na twardym dysku obrazy płyt, które zachowują się jak standardowe napędy CD z tą różnicą, że działają z szybkością twardziela. Dzięki temu można osiągnąć transfer niemożliwy do uzyskania przez czytniki - od 100x do nawet 400x w przypadku dysków Ultra DMA/66. Wirtualny CD-ROM przydaje się np. w podróży z notebookiem (nie trzeba nosić płyt) czy na serwerze z wersjami instalacyjnymi oprogramowania.