Ile Apple zarabia na iPhonie?

Firma analityczna Portelligent oblicza, że cena podzespołów koniecznych do wyprodukowania droższej wersji iPhone'a nie przekracza 220 dolarów. Szacunki nie uwzględniają samych kosztów wyprodukowania telefonu, ale rzucają światło na zysk, jaki z jednego iPhone'a osiąga Apple.

Koszt podzespołów dla ośmiogigabajtowej wersji iPhone'a wynosi wspomniane 220 dolarów, a koszt części dla wersji czterogigabajtowej to 200 USD. Najdroższym elementem iPhone'a jest ekran dotykowy wyprodukowany przez niemiecką firmę Balda. Kosztuje on aż 60 dolarów, jednak, jak wykazały chociażby testy przeprowadzone przez naszych kolegów z amerykańskiej edycji PC World, jest wart swojej ceny. Ekran okazał się wyjątkowo odporny na zarysowania i inne uszkodzenia.

Nie udało się natomiast oszacować kosztów produkcji iPhone'a chociażby dlatego, że... nie wiadomo, kto go produkuje. W styczniu bieżącego roku pojawiła się informacja, że telefon powstanie w fabrykach Hon Hai Precision Industry - jednak w ubiegłym miesiącu prezes tej firmy, Samuel Chin, powiedział, że jego przedsiębiorstwo nie będzie produkowało iPhone'a.

Przypomnijmy, że kosztuje w USA 500 i 600 USD (w zależności od wersji) - do tego dochodzą jeszcze koszty usługi operatora AT&T (konieczne jest podpisanie umowy na dwa lata).