Ile będzie Cię kosztować okup za ransomware?

Załóżmy, że wydarzyło się najgorsze i Twoje pliki zostały zaszyfrowane, a cyberprzestępca domaga się okupu. Jak myślisz, ile zażąda?

Foto: Alex Green z Pexels

Cyberprzestępcy bardzo chętnie atakują za pomocą ransomware firmy i organizacje, ale od czasu do czasu uderzają również w użytkowników indywidualnych. Zdają sobie przy tym sprawę, że w pierwszym przypadku ofiara dysponuje znacznie większymi środkami finansowymi, dlatego przy gospodarstwach domowych - a często także i małych firmach - okup jest zdecydowanie mniejszy. W atakach na osoby indywidualne specjalizuje się grupa Stop/DJVU, działająca od 2018 roku.

Używane przez nią ransomware szyfruje dane, kradnie hasła i usuwa kopie woluminów, a także blokuje dostęp do witryn dostawców zabezpieczeń, uniemożliwiając użytkownikom instalowanie zabezpieczeń. Ile należy zapłacić, aby odzyskać utracone dane? Przeciętnie 800 dolarów czyli ok. 3091 zł. Jak zauważa Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce:

Te „przystępne cenowo” okupy sprawiają, że użytkownicy płacą za odszyfrowanie, aby odzyskać cenne rodzinne zdjęcia i filmy, osobiste prace artystyczne czy wrażliwe dane osobowe lub finansowe. W związku z tym, iż wiele ofiar płaci haracz, takie grupy jak STOP/Djvu mają stały dopływ gotówki

Twórcy szkodliwego oprogramowania dokładają wszelkich starań, aby zatrzeć ślady i wyłączyć zabezpieczenia, które mogą wykryć malware. Z kolei osoby tworzące oprogramowanie antywirusowe wykorzystują modele uczenia maszynowego, pozwalające zidentyfikować nawet najmniejsze oznaki incydentu, niezależnie od tego czy jest to ransomware czy inne zagrożenie. Mariusz Politowicz dodaje:

Bitdefender ściśle współpracuje z organami ścigania w celu opracowania i dystrybucji rozwiązań do odszyfrowywania danych. Z tego typu narzędzi korzystają zarówno duże firmy, jak i małe rodzinne biznesy oraz gospodarstwa domowe.Szacuje się, że począwszy od 2016 roku deszyfratory pozwoliły zaoszczędzić ponad 100 milionów dolarów na nie zapłaconych okupach

Źródło: Marken

Zobacz również:

  • Emotet - zagrożenie wróciło i tworzy swój botnet
  • Skradzione dane - co z nimi dalej?
  • Uwaga! Oszustwo "na PGE" - nie daj się nabrać