Ile i skąd

Z najnowszych badań firmy Global eMarketing wynika, że ok. 20% polskich internautów mieszka w województwie mazowieckim.

Global eMarketing wprowadził na polski rynek system trackingowy GeMius do badania ruchu internetowego na stronach WWW. Specjalny skrypt zaszyty w kodzie danej witryny rejestruje każda odsłonę strony, przekazując dane statystyczne o wizytach i liczbie użytkowników. W systemie GeMius zastosowano kategoryzację internautów jako nowych i powracających - w tym również pomiar lojalności użytkownika do badanej witryny oraz moduł geolokalizacyjny, który określa położenie geograficzne internautów, korzystających z badanej witryny.

Obecnie do systemu podłączono ok. 700 polskich serwisów WWW, które notują ruch na poziomie 3 mln odsłon tygodniowo. Współpracujące ośrodki to m.in. Modern Marketing, PC Kurier, BiznesNet, infor.pl, gimnazium.com.pl, internauci.pl, radionet.pl, murator.pl, rallyonline.pl. Twórcy systemu mówią, że ich celem było stworzenie narzędzia, które będzie wspomagać działalność marketingowo-biznesową w Internecie, czyli poznanie użytkownika i jego potrzeb. GeMius, poza zbieraniem danych o ruchu na stronie, zbiera również dane techniczne (prezentowane na www.ranking.pl), takie jak typy przeglądarek internautów, systemy operacyjne czy rozdzielczości monitorów.

Jednym z istotniejszych elementów badań jest zbieranie informacji, z jakich obszarów kraju internauci łączą się z siecią. Od początku lutego w systemie GeMius zlokalizowano łącznie 108 938 użytkowników. Z analiz wynika, iż 97,8% (106 515) łączyło się z obszaru Polski, z zagranicy - 2,2% (2423). 14,6% nawiązywało połączenie się z Warszawy, 8,9% z okręgu katowickiego, 6,5 % z Poznania, 5,5% z Krakowa, 5,3% z Trójmiasta. Najwięcej użytkowników, bo aż 18,9 %, łączyło się z Internetem z województwa mazowieckiego, następnie z województw: śląskiego - 12,6%, wielkopolskiego 10,1%, dolnośląskiego 8,2% i małopolskiego - 7,4%.

Z danych uzyskanych podczas badań wynika, że wśród internautów wzrasta popularność użytkowania systemu operacyjnego Windows (59,5% w połowie stycznia i 61,2% na początku lutego). W minionym okresie o 1,4% wzrosła także liczba osób korzystających z wyższych rozdzielczości ekranu (1024 x 768). Z analiz wynika także, iż 81,8% internautów używa przeglądarki Internet Explorer 5.