Ile kosztuje darmowa Vista?

Producenci komputerów po umowie z Microsoftem oznajmili niedawno, że większość zakupowanych obecnie maszyn z Windows XP będzie mogła być za darmo zaktualizowana do Windows Visty. Jeden z pracowników amerykańskiego pisma PC World, Rex Farrance, postanowił zadać sobie pytanie, ile kosztuje takie "za darmo".

Komputery z Windows XP kupowane między 26 października 2006 i 15 marca 2007 będą mogły być bezpłatnie uaktualnione do systemu Windows Vista. Jednak na przykład w HP samo upgrade będzie darmowe, ale koszty obsługi już nie.

Dell idzie jeszcze dalej: za przejście z Windows XP Home do Visty Home Basic należy zapłacić 45 dolarów - mimo tego, że Home Basic jest systemem bardziej ograniczonym niż XP Home, a na rynku wartość obu OS-ów jest identyczna!

Rex Farrance obawia się również samego uaktualniania: dotychczas - mimo obietnic Microsoftu - przejście między dwoma systemami praktycznie nigdy nie było bezbolesne. Nowy model sterowników w Viście pozwala sądzić, że tak będzie i tym razem. Z drugiej strony musimy jednak przyznać, iż nasze (niepublikowane dotychczas) testy procesu upgrade'u z XP do Visty pokazywały, że jest to proces przebiegający wyjątkowo gładko - choć rzeczywiście są aplikacje, które wyjątkowo nie przepadają za następcą Windows XP.

Warto zajrzeć: "Hidden Costs of Vista Upgrade Coupon" (witryna w języku angielskim)