Ile kosztuje inteligentny dom

Automatycznie gaszące i zapalające się światło, symulacja obecności domowników, muzyka podążająca z osobą przechodzącą z jednego pokoju do drugiego - to musi kosztować! Tylko ile? Przyjrzymy się cenie, którą trzeba zapłacić za komputeryzację domu.

Myśląc o inteligentnym domu oczami wyobraźni widzimy słynne Xanadu - gigantyczną posiadłość Billa Gatesa, wyposażoną we wszelkie możliwe cuda techniki, gdzie każdy kawałek ściany kryje wyrafinowane instalacje komputerowe. Sterowana przez sto pięćdziesiąt pecetów budowla kosztowała 125 milionów dolarów. Nie znaczy to wcale, że trzeba być milionerem, by dodać nieco inteligencji do mieszkania czy domku jednorodzinnego.

Ile kosztuje inteligentny dom

Panel sterowania systemami audio

Jak w wypadku każdej budowy, koszty zależą od rozmachu przedsięwzięcia oraz od wyposażenia, jakie nam się zamarzy. Pewien poziom ceny stanowi jednak minimum, poniżej którego nie uda nam się zejść. Wyznacza to koszt specjalnej instalacji elektrycznej w standardzie EIB, która będzie stanowiła jednocześnie magistralę sterującą urządzeniami inteligentnymi. Później jednak cena zależy od tego, z jakich automatycznych mechanizmów zechcemy korzystać. Przyjmuje się, że szacunkowy koszt instalacji pozwalającej tylko na sterowanie światłem to od 200 do 250 zł na metr kwadratowy mieszkania. Mieści się tutaj cena samej instalacji oraz specjalnych gniazdek, włączających i wyłączających lampy. Dodatkowe sto złotych za metr kwadratowy wyniesie nas dodanie możliwości sterowania ogrzewaniem, a także opuszczaniem i podnoszeniem rolet.

Bardziej rozbudowana wersja, wzbogacona zarządzaniem pracą klimatyzacji wymaga wydania od 350 do 500 złotych na metr kwadratowy mieszkania. Oczywiście istnieją zrealizowane już luksusowe projekty, które kosztowały nawet dużo więcej niż 500 złotych za metr - wszystko tutaj zależy od tego, co zechcemy mieć w pokojach. Te "subtelne" różnice w cenie zależą np. od tego, czy w pokoju będziemy chcieli mieć trzy lampy czy też kilkanaście. Przyjrzyjmy się więc dokładniej, ile kosztuje instalacja każdego elementu inteligentnego domu. Wszystkie podane ceny są netto i robiąc kosztorys należy do nich doliczyć VAT.

Ile kosztuje inteligentny dom

Panel sterowania oświetleniem