Ile kosztuje zwalczanie spyware?

Programy szpiegujące przestały już dawno być tylko problemem użytkowników domowych pecetów. Są coraz bardziej realnym zagrożeniem także dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw. Co ciekawe wartość rynku narzędzi do identyfikacji i zwalczania tego rodzaju "aplikacji" wyniosła w ubiegłym roku tylko 12 mln USD. Za pięć lat wzrośnie jednak do 305 mln USD - szacuje IDC.

Zdaniem firmy analitycznej, oprogramowane typu spyware "rezyduje" na 67 proc. komputerów na świecie - duża część przypada na komputery domowe. Z ankiety przeprowadzonej przez IDC pośród 600 przedsiębiorstw wynika, że programy szpiegujące są na czwartym miejscu listy zagrożeń dla bezpieczeństwa firmowych sieci.

Rosnące zagrożenie związane z takimi złośliwymi programami sprawiła, że wielu producentów rozwiązań bezpieczeństwa takich jak Computer Associates, McAfee, Sophos czy Symantec poszerza swoją ofertę o narzędzia do walki z programami klasyfikowanymi jako spyware.

CA w sierpniu kupiła spółkę PestPatrol, specjalizującej się w oprogramowaniu antyspyware dedykowanym zarówno dla korporacji, małych firm i użytkowników indywidualnych.

Z badania przeprowadzonego wiosną br. przez firmy EarthLink oraz Webroot Software wynika, że "szpiegujące" oprogramowanie zainstalowane jest na ok. 30 proc. amerykańskich komputerów PC.


Zobacz również