Ile miesięcznie Apple Siri pobiera danych? Wejdź i się przekonaj

Wirtualny asystent Apple Siri to bardzo przyszłościowe rozwiązanie, które zagościło na rynku wraz z iPhone'em 4S. Do działania wymaga ono jednak połączenia z Internetem i pobrania przy każdym poleceniu pewnej ilości danych.


Wirtualny asystent Siri to interesujące rozwiązanie, dzięki któremu iPhone 4S reagując na głos swojego właściciela potrafi wykonać szereg różnych zadań i odpowiedzieć na zadane mu pytania. Do działania potrzebuje jednak połączenia z Internetem pobierając podczas wykonywania każdego polecenia pewną porcję danych. Właśnie temu zagadnieniu postanowił przyjrzeć się serwis Ars Technika.

Polecenia "lokalne"

Serwis sformułował najpierw sześć poleceń, które nazwał "lokalnymi". Były to m.in. następujące polecenia:

- ustaw alarm na 17

- zaplanuj spotkanie na 2 po południu w piątek (następnie polecenie to zostało anulowane)

- przypomnij mi gdy wrócę do domu, że mam przygotować raporty wydatków

- jakie są dane kontaktowe Ars Technika?

Okazało się, że przy ich wykonywaniu asystent Siri pobrał 220 kB danych, czyli średnio 36,7 kB na zadanie. Ilość pobranych danych zależała od złożoności zapytania i kształtowała się od 18 kB do 60 kB.

Zobacz również:

  • Apple Vision Pro zostało w końcu zaprezentowane. Oto najnowsze gogle VR od Apple
  • Apple szykuje wielką zmianę, którą od razu znienawidzisz

Polecenia "wyszukiwania"

Następnym etapem było wydanie Siri pięciu poleceń, które wymagały wyszukania informacji w Internecie. Były to pytania następującego typu:

- ile kalorii ma bułka?

- ile filmów nakręcił Kevin Bacon?

- jakie naprawdę nazywa się Lady Gaga?

Zadania te wygenerowały w sumie pobór 473,5 KB danych, średnio 94,72 KB na polecenie (od 23 kB do 187 kB w zależności od jego złożoności).

Jaka suma?

W sumie podczas wykonania 11 poleceń asystent Siri pobrał 693,5 KB danych, co daje nam średnią wartość 63 KB. Warto przy tym zauważyć, że polecenia "lokalne" były mniej wymagające niż polecenia "wyszukiwania".

Maile i wiadomości tekstowe

Oprócz 11 wcześniej opisanych zadań redaktorzy z serwisu Ars Technika sprawdzili również apetyt Siri na dane podczas pisania maili i SMS-ów otrzymując następujące wyniki:

- dwa krótkie maile o długości 15 i 40 słów to pochłonięcie, odpowiednio, 36 kB i 109 kB (średnio 72,5 kB)

- dwie krótkie wiadomości SMS o długości 6 i 10 słów to pochłonięcie, odpowiednio, 12 kB i 18 kB (średnio 15 kB)

Miesięczne podsumowanie

Na koniec można się pokusić o podsumowanie, z którego wynika, że jeżeli będziesz codziennie korzystał z asystenta Siri 11 razy (w tym sześć razy lokalnie) pobierze on za pośrednictwem twojego pakietu internetowego ok. 20 MB danych. Oczywiście należy wziąć pod uwagę fakt, że wartość ta może się znacząco zmieniać od obciążenia Siri zadaniami oraz od ich złożoności.

Cóż, teraz pozostaje już tylko czekać aż Apple udostępni asystenta Siri w języku polskim. Jeżeli jesteś nim zainteresowany, możesz sprawdzić jak on działa na własne oczy:

Jeżeli to dla ciebie za mało, powinieneś wiedzieć, że Siri można również wykorzystać do naprawdę pożytecznych zadań:

Beeri from redpepper on Vimeo.

Siri nie tylko dla iPhone'a 4S

Apple udostępniło Siri wyłącznie dla użytkowników iPhone'a 4S twierdząc, że z obsługą nowego rozwiązania poradzić sobie może jedynie nowy procesor A5. Oczywiście okazało się, że chodzi jedynie o zachęcenie do kupowania nowego smartfona, gdyż jak widać na poniższym filmie, z Siri bez problemu radzą sobie iPhone 4 i iPod touch:


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: