Ile transferu danych potrzebujesz?

Wyjaśnimy, co wykorzystuje Twój transfer danych i jak oszacować ile gigabajtów transferu miesięcznie będzie dla ciebie odpowiednie.


Przy wyborze operatora komórkowego i podpisywaniu nowej umowy na usługi telekomunikacyjne bardzo ważnym czynnikiem jest ilość dostępnego transferu danych. Zapewne nie chciałbyś, aby zdarzyła Ci się sytuacja, kiedy przed końcem okresu rozliczeniowego skończył się twój transfer danych i przeglądanie sieci stało się koszmarnie wolne. Posiadanie zbyt dużego transferu danych w stosunku do potrzeb skutkuje wysokimi rachunkami za abonament, którego nie wykorzystujesz. Wszystko zależy też od tego, czy twoje urządzenie często podpięte jest do sieci Wi-Fi, czy korzystasz głównie z transferu poprzez sieć, który jest limitowany.

Ile transferu danych potrzebujesz?

Może się też zdarzyć, że będziesz chciał wykorzystywać swój telefon jako hotspot, aby udostępnić internet dla laptopa.

Oto nasz poradni, który pomoże Ci w obliczeniu ilości danych, jakie wykorzystujesz w ciągu miesiąca.

Jakie usługi najbardziej wykorzystują transfer danych

Najwięcej danych przesyłanych jest podczas przesyłania filmów. Oto przykłady:

  • Film w jakości Full HD: 3-5 GB w ciągu godziny
  • Film w jakości 4k: około 7 GB W ciągu godziny
  • Słuchanie muzyki w sieci (np. Spotify): 120 MB w ciągu godziny
  • Przeglądanie sieci: 1-4 MB w ciągu minuty
  • Facebook: 1-2 MB w ciągu minuty
  • Skype / FaceTime / Połączenia wideo: od 100 MB do 1.5 GB w ciągu godziny (w zależności od jakości przesyłanego obrazu)

Najmniejsza ilość danych, które otrzymasz miesięcznie to 500 MB. To naprawdę mało. Na szczęście tak małe plany taryfowe odchodzą już powoli w zapomnienie. Niezależnie od sposobu użytkowania telefonu nie polecamy wybierania abonamentu w którym operator oferuje Ci mniej niż 1 GB. Z naszych obserwacji wynika, że 6 GB to optymalna ilość transferu danych dla większości typowych użytkowników. Młodzież oraz użytkownicy, którzy bardzo dużo użytkują swoje smartfony będą w stanie zużyć od 10 GB do 15 GB. Taka ilość powinna wystarczyć również osobom, którym zdarza się korzystać z YouTube i oglądać filmy na Netflix.

Nie zapomnij, że zazwyczaj można pobrać filmy i oglądać je w trybie offline co pozwoli pobrać Ci je za pomocą sieci Wi-Fi i zaoszczędzić transfer danych. Nie ma także sensu oglądać treści 4K na urządzeniach mobilnych. Nawet jeżeli twój telefon posiada ekran w 4K nie zauważysz różnicy w jakości obrazu. Wybranie jakości Full HD zamiast 4K ma także zalety: podzespoły są mniej obciążone, co powoduje, że możesz dłużej korzystać ze swojego urządzenia.

Wi-Fi czy 4G

Zarówno Wi-Fi, jak i sieć komórkowa (3G, 4G) daje Ci dostęp do Internetu, ale są to różne źródła. Dane mobilne są dostarczane wyłącznie przez operatora komórkowego w ramach transferu danych określonego w planie taryfowym.

Kiedy jesteś połączony z siecią Wi-Fi, używane dane nie pochodzą z twojego mobilnego transferu. Domowe łącze szerokopasmowe będzie Twoim głównym źródłem dostępu do sieci Wi-Fi, ale często możesz łączyć się z siecią Wi-Fi w miejscach publicznych, takich jak hotele, kawiarnie lub niektóre restauracje. Poza tym warto korzystać z sieci VPN, gdy łączysz się z publiczną siecią Wi-Fi, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Duży wpływ na wykorzystanie mobilnego transferu danych jest informacja, czy w domu i pracy masz możliwość połączenia się z siecią Wi-Fi. Jeżeli tak, będziesz przesyłał mniej danych poprzez sieć komórkową.

Ile danych zużywają filmy i wideo

Jednym z najbardziej zasobożernych usług jest streaming wideo. Netflix twierdzi, że godzina oglądania zawartości w standardowej rozdzielczości będzie zużywać około 1 GB danych, podczas gdy zawartość w rozdzielczości HD to już około 3 GB. Oglądać materiały w rozdzielczości 4K wykorzystasz około 7 GB w ciągu godziny.

Jest mnóstwo treści, które można oglądać w trybie offline, więc jeśli chcesz utrzymać wykorzystanie danych na rozsądnym poziomie pobierz je wcześniej do pamięci swojego urządzenia.

Streaming muzyki pochłania dużo mniejsze ilości danych, ponieważ przesyłany jest sam dźwięk. W ciągu godziny zużyjesz nieco ponad 100 MB (najczęściej około 120 MB). Jeżeli używasz Apple Music, Muzyki Google Play , Spotify lub jednej z innych popularnych usług subskrypcji muzyki i nie jesteś audiofilem to dobrym rozwiązaniem jest obniżenie jakości z najwyższej na standardową (bitrate 256Kb/sec)

Okolice 100 MB w ciągu godziny może wydawać się niewielką ilością, ale po 8 godzinach słuchania muzyki zużyjesz około 1 GB danych. Słuchając muzyki godzinę dziennie w ciągu miesiąca zużyjesz ponad 3 GB.

Ważne jest, aby wiedzieć, że większość usług strumieniowego przesyłania muzyki i wideo dostosowuje swoją jakość do szybkości połączenia. Jeżeli jesteś w centrum miasta może to się skończyć oglądaniem wideo w najwyższej jakości i wykorzystanie znacznie większej ilości danych niż zakładałeś.

Ile danych zużyjesz przeglądając strony internetowe

Same witryny sieciowe nie są zbytnio zasobożerne, ale coraz częściej są na nich wyświetlane klipy wideo, które znacząco zwiększają ilość przesyłanych danych. Brytyjska sieć EE szacuje, że minuta przeglądania sieci zużyje od 1 MB do 4 MB.

Oznacza to, że godzina przeglądania lżejszych stron zużyje 60 MB, podczas, gdy bardziej złożone strony mogą zużyć nawet 240 MB. Facebook twierdzi, że w ciągu minuty zużyjemy od 1 MB do 2 MB. Wysłanie zdjęcia na nasze konto Instagram odchudzi nasz transfer danych o 1,5 MB.

Ile danych wykorzystują wideo rozmowy

Wideo rozmowy również przesyłają dużo danych. Podczas połączenia pobieramy wideo, ale równocześnie wysyłamy przez sieć dźwięk i obraz z naszego urządzenia. Ze względu na wysokie wykorzystanie danych spowodowane przez wideo i wykonywanie połączeń za pomocą Skype, FaceTime i innych aplikacji do czatów wideo możesz szybko wykorzystać swój transfer. W przeciągu godziny wykorzystasz od 100 MB do nawet 1,5 GB. Wszystko zależy od jakości połączenia, jakości przesyłanego obrazu oraz usługi, z której korzystasz.

Ile danych zużywa poczta elektroniczna

Ponieważ poczta elektroniczna jest w dużej mierze tekstem, aczkolwiek z coraz większą ilością grafiki, emoji, GIF-ów i inne treści multimedialnych nie zużywa dużo danych. Pamiętaj jednak, że

załącznik do wiadomości e-mail może zajmować wiele MB, dlatego upewnij się przed ściągnięciem ile miejsca zajmuje.