Ile wiedzą dyrektorzy?

Dyrektorzy firm są ignorantami w dziedzinie swojej odpowiedzialności za niewypłacalność firmy, mimo co trzeciej nie przespanej nocy, pełnej troski o finanse firmy, wynika z raportu Financial Times.

Mimo oczywistej troski kadry zarządzającej o problemy finansowe, okazuje się, że wielu z nich ma niejasne pojęcie o niebezpieczeństwie potencjalnej niewypłacalności. Ponad połowa spośród 101 ankietowanych dyrektorów finansowych ds. prawnych nie zdaje sobie sprawy z tego np. że dyrektorzy niewykonawczy mają takie same obowiązki wobec akcjonariuszy jak dyrektorzy wykonawczy. Również dwie trzecie spośród pytanych nie wiedziało, że firma, mimo niewypłacalności, może kontynuować sprzedaż tak długo, jak ma realną szansę na przetrwanie.

"Rezultaty pokazują fundamentalny poziom ignorancji części ważnych firm" - powiedział Gordon Jackson, partner w Taylor Joynson Garrett, firmie prawniczej, która jest współorganizatorem badania wraz z magazynem Legal Director.

Zobacz również:

  • Testujemy oprogramowanie do automatyzacji w Bitrix24

"Dyrektorzy powinni posiadać większą wiedzę na temat własnej odpowiedzialności, zwłaszcza w obecnej sytuacji ekonomicznej. Jeśli uczynią fałszywy krok, gdy firma utraci płynność finansową, wierzyciele mogą pozwać ich osobiście, aby odzyskać pieniądze" - mówi Gordon Jackson.

Jedną z dziedzin, w której dyrektorzy okazali się wyjątkowo wrażliwi na uregulowania prawne, jest konflikt interesów. W razie niewypłacalności odpowiedzialność dyrektora jest większa wobec wierzycieli niż akcjonariuszy. To może stworzyć problem dla dyrektora, który reprezentuje inwestora w postaci funduszu venture capital i musi zacząć postępować zgodnie z interesem wszystkich wierzycieli, a nie tylko macierzystej firmy.

Jednak trzy czwarte dyrektorów stwierdziło, że w takiej sytuacji nie skorzystałoby z porady prawnej. Ankietowane firmy mają przeciętny obrót miesięczny na poziomie 167 mln funtów i zatrudniają powyżej 700 osób.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: