Iljin DSP: projektor wielkości komórki

Koreańska firma Iljin DSP zaprezentowała swój najnowszy, prototypowy projektor LCD. Urządzenie ze względu na niewielkie wymiary z pewnością zasługuje na miano 'ultraprzenośnego' - producent tłumaczy, że skonstruowano je z myślą np. o osobach chcących pokazać szerszemu gronu przyjaciół zdjęcia zapisane w pamięci telefonu komórkowego

Koreańska firma w 2007 roku podpisała umowę z dwoma firmami telekomunikacyjnymi - France Telecom i rodzimym SK Telecom - na mocy której zobowiązała się do skonstruowania miniaturowego projektora, przeznaczonego przede wszystkim dla użytkowników telefonów komórkowych chcących mieć możliwość prezentowania szerszemu gronu zapisanych w jego pamięci zdjęć i filmów.

Iljin DSP: projektor wielkości komórki

Miniaturowy projektor firmy Iljin DSP

Prototypowe urządzenie korzysta z technologii LCD (jeden panel ciekłokrystaliczny) i oczywiście charakteryzuje się niebywale małymi gabarytami, czyniącymi z niego prawdziwie kieszonkowe rozwiązanie (dokładnych wymiarów nie podano - z fotografii wynika jednak, że jest ono niewiele większe od telefonu). Sprzęt wykorzystuje jako źródło światła kombinację lasera oraz diod LED i potrafi wyświetlić na płaskiej powierzchni obraz charakteryzujący się przekątną wynoszącą od 7 do 60 cali (zależy ona od panujących warunków oświetleniowych). Warto też wspomnieć, że zastosowane zasilanie powinno wystarczyć na dwie godziny pracy.

Niestety dokładny termin wprowadzenia urządzenia do sprzedaży nie został podany. Z niepotwierdzonych informacji wynika jednak, że jego cena powinna oscylować w okolicy 350 USD.