Illustrator 10

Wraz z 10. wersją Adobe Illustratora pojawiło się wiele nowych narzędzi i funkcji, które znacznie ułatwiają tworzenie skomplikowanych projektów. Nie zapomniano także o wzrastającej roli Internetu.

Wraz z 10. wersją Adobe Illustratora pojawiło się wiele nowych narzędzi i funkcji, które znacznie ułatwiają tworzenie skomplikowanych projektów. Nie zapomniano także o wzrastającej roli Internetu.

Adobe Illustrator 10 oznacza ważny krok na ścieżce migracji do systemu Mac OS X. Była to pierwsza aplikacja firmy Adobe, która została przeniesiona do nowego środowiska. Na kolejne sztandarowe produkty - GoLive i - producent kazał trochę poczekać. Ale nawet jeśli nie planujesz jeszcze przejścia do nowego systemu operacyjnego, to ta wersja Illustratora jest warta inwestycji dzięki potężnemu zestawowi nowych funkcji.

Mamy potężne narzędzia do rysowania, kompresji i dzielenia rysunków na mniejsze kawałki dla publikacji w Sieci.

Co ciekawe, nowy Illustrator pozwala na współpracę z bazą danych w celu automatycznego tworzenia prac! Niestety, ciągle jednak brakuje pewnych funkcji, takich jak obsługa wielu stron.

Właściwe narzędzie

Adobe rozbudował przybornik Illustratora na wiele sposobów. Poszczególne palety zostały zmienione, dzięki czemu powstało miejsce na nowe narzędzia. Nowością w programie jest zestaw narzędzi do rysowania, umożliwiających szybkie tworzenie podstawowych kształtów. Dla przykładu, narzędzia Line Segment (obecne w każdym programie graficznym od czasu MacPainta) i Arc umożliwiają szybkie rysowanie kształtów poprzez zaznaczenie punktu startowego i końcowego - nie ma już potrzeby użycia narzędzia Pen.

Nowe narzędzia do rysowania siatek umożliwiają tworzenie prostokątnych i owalnych siatek. Rozbudowany zestaw parametrów kontroluje wygląd tych siatek, a polecenie Make Guides szybko przekształca siatkę w linie wiodące (guides).

Illustrator 10 zawiera również świetny zestaw narzędzi do tworzenia zniekształceń, które mogą być zastosowane dla dowolnego typu obiektu, włączając w to obiekty tekstowe, a nie tylko zarys tekstu. Piętnaście efektów Distort przypomina efekty dostępne w Photoshopie 6; do dyspozycji mamy łuki, efekty rybiego oka i wiele innych.

A ponieważ są to efekty, a nie filtry, możliwa jest późniejsza edycja ich ustawień.

<b>Paleta Pathfinder</b> Możliwa jest edycja wszystkich obiektów aż do momentu ich spłaszczenia.

<b>Paleta Pathfinder</b> Możliwa jest edycja wszystkich obiektów aż do momentu ich spłaszczenia.

Nowe polecenie Envelope zapewnia kolejne funkcje zniekształceń. Oprócz edytowalnych zniekształceń siatkowych, użytkownik może zdefiniować własne obwiednie przez narysowanie kształtu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku tworzenia własnych perspektyw i zniekształceń.

Jedną z najciekawszych innowacji w Illustratorze 10 są narzędzia Liquid, dzięki którym można namalować zniekształcenia na obiektach. Pojawienie się tych narzędzi oznacza dostępność interaktywnego sposobu tworzenia skomplikowanych i wyglądających naturalnie zniekształceń dowolnego obiektu.

Nowe narzędzia internetowe

Nawet twórcy grafiki sieciowej znajdą coś dla siebie w Illustratorze 10. Funkcja Object-Based Sile pozwala na przekształcenie dowolnego obiektu lub grupy obiektów w plasterki (slices). Podobnie jak w Photoshopie, plasterki mogą mieć nazwy, adresy URL i tekst ALT. Co więcej, możesz zdecydować się na renderowanie tekstu w obiekcie jako obraz lub tekst HTML.

Po zakończeniu projektowania strony Illustrator zapisze ją do pliku HTML wraz ze wszystkimi niezbędnymi plikami graficznymi.

Jeśli po jakimś czasie zdecydujesz się na inne rozłożenie plasterków, Illustrator automatycznie wykona ich aktualizację wraz z tabelami. Dostępne są także narzędzia kontrolujące formaty i opcje kompresji rysunków.

W nowej wersji Illustratora można odnaleźć także tak przydatne funkcje, jak eksport do plików Flasha (SWF). Program jest w pełni skryptowalny i obsługuje takie języki, jak AppleScript, JavaScript i Microsoft Visual Basic. Ze wszystkimi obiektami można powiązać zmienne, dzięki którym możliwa jest manipulacja obiektami poprzez skrypty. Do tego celu służy nowa paleta Variables. Illustrator pozwala także na powiązanie dokumentów z bazą danych ODBC w celu utworzenia rysunków w oparciu o dane aktualizowane w czasie rzeczywistym.

Jest to przydatne w czasie tworzenia map, różnego rodzaju reklam online oraz innych dokumentów ze zmienną zawartością.