Ilość mobilnego malware wzrosła w 2012 r. aż o 163%. Atakuje głównie Androida

Zgodnie z najnowszym raportem NQ Mobile ilość zagrożeń złośliwym oprogramowaniem na rynku mobilnym wzrosła w poprzednim roku aż o 163%.

Z najnowszego raportu NQ Mobile wynika, że w poprzednim roku wykryto ponad 65 tysięcy zagrożeń mobilnym złośliwym oprogramowaniem, co w porównaniu do roku 2011 stanowi wzrost aż o 163%. Głównymi metodami ich "dostawy" były:

- ukrywanie złośliwego kodu w aplikacji

- złośliwe adresy URL

- SMiShing, czyli phishing za pośrednictwem SMS-ów

W raporcie możemy znaleźć też następujące interesujące informacje:

- 95% wykrytego złośliwego oprogramowania atakowało urządzenia z Androidem

- w 2012 roku zainfekowanych zostało 32,8 miliona "androidowych" urządzeń, czyli 2x więcej niż w roku 2011

- 28% szkodliwych kodów miało na celu zbieranie poufnych danych użytkownika

- 7% szkodliwych kodów miało na celu unieruchomienie atakowanego urządzenia

- najbardziej zainfekowane rynki to: Indie, Rosja, USA i Arabia Saudyjska

Ponadto Omar Khan, szef NQ Mobile ostrzegł, że obecnie stosowana taktyka (reakcja po wykryciu zagrożenia, które już operuje na zainfekowanych urządzeniach) nie jest już wystarczająca:

"Potrzebujemy inteligentnych systemów, które mogą odkryć zagrożenia zanim zdążą zainfekować sprzęt konsumentów. Musi być też prowadzona szersza edukacja, która pozwoli konsumentom dostrzec zagrożenia i unikać ataków"

Czystki Google

Na koniec warto przypomnieć, że firma Google przeprowadziła niedawno rekordowe porządki w swoim sklepie usuwając z niego blisko 60 tysięcy podejrzanych pozycji. Miejmy nadzieję, że tego typu akcje będą prowadzone częściej oraz, że służący do weryfikacji aplikacji system (dla porównania, Apple korzysta z usług zespołu testerów) będzie efektywnie udoskonalany.