Imagina 2002 pod znakiem WWW i 3D

Międzynarodowy festiwal cyfrowych obrazów Imagina 2002, który zakończył się dzisiaj w Monte Carlo, wypełniony został prezentacjami technologii sieciowych, aplikacji 3D i produkcjami filmowymi firmy Pixar.

Wśród uczestników zakończonego w Monte Carlo międzynarodowego festiwalu cyfrowej twórczości wizualnej Imagina 2002, znalazła się m.in. organizacja World Wide Web Consortium (W3C) demonstrując technologie tworzenia witryn WWW oparte na języku XML (Extensible Markup Language), a w tym SMIL 1.0 (Synchronised Multimedia Integrated Language) - język tworzenia multimedialnych stron WWW kompatybilny ze standardem Apple QuickTime i umożliwiający synchronizację dźwięku i tekstu na stronie WWW. Pliki medialne się są bowiem 'zaszyte' w dokumentach, ale przesyłane są jak pliki HTML i SMIL 1.0 pozwala np. zsychronizować wideo wysyłane z USA i tekst wzięty z serwera australijskiego.

Oprócz technologii sieciowych, podczas festiwalu Imagina 2002 swoje najnowsze produkty zaprezentowały także firmy zajmujące się programami do tworzenia grafiki trójwymiarowej i filmowych efektów specjalnych - m.in. NewTek przedstawiła Lightwave 3D, a firma RealViz aplikację Stitcher służącą do budowy panoramicznych widoków do wykorzystania na witrynach WWW, w filmie, druku czy grafice 3D. Gościem festiwalu był także Steve Jobs - tym razem jednak nie jako CEO Apple, ale szef firmy Pixar. Dyrektor techniczny PixarUSA Tom Porter wygłosił przemówienie, w którym stwierdził m.in. że 'Jobs w dużym stopniu umożliwił Pixarowi robienie tego, co studio robi najlepiej' oraz zaprezentował najbardziej zaawansowane technologie obróbki edycji obrazów stosowane we współczesnym przemysłe filmowym.

http://www.imagina.mc


Zobacz również