Imagina 2005 - centrum cyfrowej kreacji

Dziś rozpoczyna się w Monte Carlo kolejna edycja jednej z najstarszych imprez poświęconych szeroko rozumianej, cyfrowej kreacji. Organizowany od 1982 roku cykl wystaw i konferencji Imagina, przyciąga dziesiątki tysięcy odwiedzających i setki firm z różnych branż. Tak jak w poprzednich latach, program imprezy jest bardzo bogaty. Nie zabraknie również wyjątkowych gości.

W tegorocznej edycji Imaginy (w dniach 2 - 5 lutego 2005 roku) weźmie udział ponad 1200 firm z całego świata, zajmujących się między innymi tworzeniem efektów specjalnych na potrzeby przemysłu filmowego, gier komputerowych, projektowaniem multimediów dla środowisk mobilnych, grafiką 3D, trójwymiarową wizualizacją architektury, interaktywną telewizją oraz wzornictwem przemysłowym.

Imagina Awards 2005 i nominowani

Oficjalny plakat Imagina 2005

Oficjalny plakat Imagina 2005

Oczywiście Imagina to również szereg specjalnych imprez towarzyszących, konferencji, prelekcji i warsztatów, podczas których specjaliści z branży wyjawiają odwiedzającym tajniki swojej pracy. Nie sposób nie wspomnieć również o prestiżowych nagrodach Imagina Awards, przyznawanych tym razem już w 10 kategoriach:

Grand Prix Imagina - nagroda przyznawana za całokształt produkcji, zarówno pod kątem artystycznym, jak i technicznym, w której główną uwagę zwraca się na ukazanie obecnych trendów w animacji. Może być przyznana w każdej kategorii, niezależnie od długości i formatu dzieła.

Special Prize of the Jury - nagroda specjalna za produkcję, która została szczególnie uznana przez Jury, a nie mieści się w żadnej z dostępnych kategorii.

Prize for Best Direction - nagroda przyznawana reżyserowi danej produkcji, który podjął się oryginalnego podejścia i ukazania swoich artystycznych intencji.

Prize for Best Animation - nagroda dla najlepszej animacji, przy której pod uwagę brana jest ogólna jakość produkcji, nie zaś ilość włożonej w nią pracy. Dozwolone techniki animacji: klatkowa, przechwytywanie ruchu oraz morphing.

Prize for Best Rendering - nagroda przyznawana dla produkcji o najlepszym renderingu, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z rysunkowym, czy też realistycznym efektem końcowym.

Prize for Best Script - nagroda dla filmu 3D, w którym szczególną rolę odegrało wykorzystanie cyfrowej technologii.

Prize for Schools and Universities - nagroda dla produkcji stworzonej w ramach szkolnego lub uniwersyteckiego specjalistycznego kursu.

Prize for Best Commercial - nagroda dla najlepszej reklamówki, wykorzystującej innowacyjną technologię komputerową

Prize for Best Feature Film - nagroda dla pełnometrażowej produkcji, w której wykorzystano szerokie spectrum technik komputerowych do stworzenia efektów specjalnych. Pod uwagę bierze się również filmy animowane.

Art Direction Award - wprowadzona dopiero od tego roku nagroda przyznawana jako wyjątkowe wyróżnienie w dziedzinie projektowania grafiki.

A oto skład tegorocznego Jury:

Bill DAMASCHKE (Przewodniczący Jury, Co-Executive Producer, DreamWorks - USA)

Jean-Philippe AGATI (President, SPARX - Francja)

Chris LANDRETH (Director, Independent Producer - Kanada)

Paco RODRIGUEZ (Executive Producer, Filmax Animation - Hiszpania)

Michael ROSE (Independent Producer, Magic Light Pictures - USA)

Lista nominowanych do nagród Imagina Awards 2005

Goście specjalni Imagina 2005

Tak jak podczas poprzednich edycji Imaginy, tak i w tym roku możemy liczyć na moc dodatkowych atrakcji i ciekawych gości. Szczególnie ciekawie zapowiada się czwartkowy wieczór ze specjalistami ze studia Sony Pictures Imageworks prowadzony przy współudziale z firmą IBM. Tim Sarnoff, szef studia Sony Pictures Imageworks, wraz z Debbie Denise, swoją zastępczynią, a także Scottem Stokdykiem, koordynatorem efektów specjalnych, opowiedzą zgromadzonym o najbardziej ekscytujących projektach, przy których mieli okazję w ostatnim czasie pracować. Mowa będzie między innymi o arkanach ostatniej produkcji - "Polar Express".

W piątek na odwiedzających czekać będzie natomiast spotkanie z przedstawicielami wytwórni DreamWorks Animation. Na prezentacji przygotowanej wspólnie z firmami HP oraz Alias, z okazji 10 rocznicy istnienia studia DreamWorks Animation, Bill Damaschke, kierownik produkcji, wraz ze swoimi kolegami opowie o przyszłości oraz tworzeniu filmu animowanego "Shark Tale" (Rybki z ferajny).

Szczegółowy program Imagina 2005

Więcej informacji: oficjalna strona Imagina 2005


Zobacz również