Imation i Onkyo wycofują się z HD DVD

Dwie kolejne firmy poinformowały o zrezygnowaniu ze wspierania opracowanego przez Toshibę i NEC-a standardu HD DVD. Na taki krok zdecydował się właśnie producent elektroniki użytkowej Onkyo oraz firma Imation (specjalizująca się w produkcji nośników optycznych, szerzej znana dzięki marce TDK).

Rzecznik Onkyo na razie nie potwierdził oficjalnie, że firma rezygnuje ze wspierania HD DVD. W rozmowie z dziennikarzem magazynu Home Cinema Choice przyznał on jednak, że Onkyo na razie "zawiesza" udział w obozie HD DVD. Wydaje się, że jednym z powodów takiej decyzji jest radykalna obniżka cen odtwarzaczy obsługujących ten format, przeprowadzona przez Toshibę - przedstawiciele Onkyo najwyraźniej stwierdzili, że sprzedawanie urządzeń w tak niskich cenach nie leży w interesie firmy.

Jej rzecznik zapowiedział też, że w najbliższych miesiącach w ofercie Onkyo pojawi się nowy odtwarzacz HD - nie wiadomo jednak na razie, czy będzie to urządzenie obsługujące Blu-ray, HD DVD czy może należy spodziewać się rozwiązania hybrydowego, obsługującego dwa konkurencyjne standardy.

Z deklarację Onkyo zbiegło się w czasie opublikowanie oświadczenia koncernu Imation (do którego należy marka TDK). Firma poinformowała, że od teraz w jej ofercie z formatów HD dostępny będzie tylko Blu-ray (do tej pory firma opowiadała się raczej po stronie Blu-ray, ale miała też w ofercie płyty HD DVD).