Immortal Cities: Children of the Nile
-
- Lucas the Great,
- 01.03.2005
Miasto moje, a w nim... czyli kolejny odcinek z cyklu: nie od razu Egipt zbudowano.
Miasto moje, a w nim... czyli kolejny odcinek z cyklu: nie od razu Egipt zbudowano.
Na jałowych, rzadko nawiedzanych przez deszcze obszarach Egiptu jedynymi żyznymi ziemiami były tereny zalewowe. Raz do roku Nil Błękitny przynosił z obszaru Etiopii gigantyczne ilości wody, pochodzące z opadów pory deszczowej. Immortal Cities oddaje te realia znakomicie, choć brakuje kanałów irygacyjnych - po prostu istnieją obszary, na których po wylewie rzeki możliwa jest uprawa. Rok podzielony jest na trzy części: akhet (porę wylewu), peret (okres zasiewów) i shemu (czas żniw). Dodatkowo pod ten schemat podpięty jest cykl dnia/nocy, będący jedynie ozdobą graficzną - w animacji pora roku to jedna pełna doba. Różowe światło świtu, nocne niebo czy cienie rzucane przez budynki dodają grze wiele smaczku.
The Sims: Egipt

Imprezka w Nilu rozkręca się. Wyborów Miss Mokrej Tuniki nie będzie - kapłan czuwa
Przypomina to bardziej The Sims niż Sim City. Obywatele mają swoje potrzeby, chodzą po zakupy, odwiedzają świątynie, szukają lekarza.
Pieniadze rosną na drzewach

Efekt - tak monumentalne konstrukcje buduje się nawet kilka pokoleń.
Dieta czyni cuda

Może być mniejszy lub większy, lecz ruch na ulicach handlowych nigdy nie ustaje
Faza prototypu

Jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził - ale mimo braków, miasto się rozwija
Wyraźnie wiele jeszcze jest do zrobienia na poletku strategii ekonomicznych w 3D. Co prawda ogólne wrażenia z grania w Immortal Cities są raczej pozytywne, jednak sporo drobiazgów poważnie zaniża ocenę końcową. Grafika, choć przyjemna, ma swoje wady, a sterowanie kamerą przy dużych zbliżeniach staje się bardzo trudne. Choć oprawie dźwiękowej trudno coś zarzucić, to nie da się jej też określić jako wybitnej.
Nieco absurdu
Na koniec warto zaznaczyć, że algorytmy życia miasta często doprowadzają do absurdalnych sytuacji: kapłan odpowiedzialny za zdrowie kupuje garnki w czasie zarazy, a protestujący na brak opieki medycznej piekarz mija w drodze na pikietę otwarty szpital. Zbyt wiele elementów nie zostało dopracowanych. Mimo to grę polecam z czystym sumieniem, zwłaszcza że o jej wadach zostałeś uprzedzony. Mało jest bowiem na rynku tytułów zapewniających tak kompleksową gimnastykę szarych komórek.
Gra aspiruje do miana historycznej. Analiza wykazuje jednak wiele poważnych wpadek. Misja w czasach Średniego Państwa (2040 -1640 p.n.e.) zakłada cele: nadanie dla świątyni Amona w Karnaku i budowę grobowców w Dolinie Królów (XVIII dynastia 1550-1307 p.n.e.) Pół tysiąclecia to spora różnica, nawet w skali historii Egiptu.
Role bóstw w egipskim panteonie zmieniały się przez wieki. Zależne też były od lokalnych tradycji. Wszelkie katalogowanie jest więc sztuką przybliżeń.
Producent: Tilted Mill Ent.
Polski wydawca: CD Projekt
Cena: 99.90 zł
Wersja: PL
Wymagania: CPU 800 MHz, 128 MB RAM, karta 32 MB
Plusy: duża złożoność, przyjemna grafika 3D, innowacje w gatunku
Minusy: niedopracowane algorytmy, błędy historyczne