Imperium kontratakuje

Intel przedstawił mobilną wersje procesora Pentium III, który pobiera mniej niż 1 W energii.

W Las Vegas odbył się pierwszy publiczny pokaz najnowszych układów Intel, przeznaczonych do komputerów przenośnych. Firma zaprezentowała procesor Pentium III, taktowany zegarem 1 GHz oraz superenergooszczędny układ PIII, który w przypadku niektórych aplikacji zadowala się poborem mocy wynoszącym zaledwie 0,5 W.

Do prezentacji procesora działającego z częstotliwością 1 GHZ użyto notebooka firmy Dell, zaś energooszczędną wersję PIII zainstalowano w komputerze IBM ThinkPad. Jak informuje producent, ten ostatni układ może działać z częstotliwością 500 MHz, pobierając zaledwie 1 W energii, natomiast przy spadku częstotliwości do 300 MHz pobór mocy ograniczy się do połowy tej wartości.

Zaprezentowane komputery to egzemplarze prototypowe, które na razie nie będą dostępne w sprzedaży. Frank Spindler odpowiedzialny w Intelu za procesory mobilne poinformował, iż nowe układy trafią na rynek w pierwszej połowie 2001 r. Analitycy sądzą, iż zaprezentowane układy są bezpośrednim wyzwaniem dla firmy Transmeta. Obecnie wiele wskazuje na to, iż to właśnie intelowska technologia oszczędzania energii (SpeedStep) może zdominować rynek urządzeń przenośnych. Kilku liczących się producentów zapowiadało wykorzystanie energooszczędnych procesorów Cruzoe w swoich notebokach, jednak część z nich (IBM, Compaq) zrezygnowała ostatnio z planów dotyczących wytwarzania komputerów z układami Transmety.


Zobacz również