Imperium kontratakuje - recenzja Cezar IV

Obejmij posadę gubernatora jednej z prowincji Rzymu, zbuduj wspaniałą metropolię i zostań najlepszym człowiekiem cesarza. W twoim zadaniu będą przeszkadzali barbarzyńcy i wrogowie, więc musisz mieć się na baczności. Pamiętaj też o przychylności bogów, bo bez ich pomocy możesz nie być w stanie wypełnić wszystkich poleceń władcy... Całkowicie zmieniona szata graficzna jest odpowiedzią producenta Cezara na nowe funkcje kart graficznych. Jeśli myślałeś, że w strategii ekonomicznej nieważna jest oprawa, zobacz jak bardzo się mylisz.

Pasek po prawej stronie nie daje się zmniejszyć, a budynki niezależnie od rozdzielczości są tej samej wielkości

Pasek po prawej stronie nie daje się zmniejszyć, a budynki niezależnie od rozdzielczości są tej samej wielkości

Wszyscy miłośnicy gier strategicznych, w których głównym elementem rozgrywki jest rozbudowa miasta znają, lub chociaż przez chwilę zetknęli się z serią Cezar. Akcja gry dzieje się w bliżej nieokreślonym okresie rozwoju Cesarstwa Rzymskiego. Władca tego antycznego państwa powierzył ci zarządzanie jedną z prowincji.

W zależności od tego jak sobie poradzisz w odległych zakątkach Morza Śródziemnego, tak rozwinie się twoja kariera administracyjna. Jeśli mieszkańcy będą zadowoleni, kasa pełna, a barbarzyńcy i wrogowie imperium nie staną się zagrożeniem, twój trud zostanie zauważony w Rzymie.

Jeśli jednak nie uda ci się wypełnić "próśb" władcy, narazisz się bogom, lub co gorsze twój lud nie doceni cię jako gubernatora, szybko przekonasz się jak łatwo można trafić na arenę razem z lwami.

Budowa miasta

Ilość pozyskiwanych surowców jest imponująca

Ilość pozyskiwanych surowców jest imponująca

Podobnie jak w trzeciej części do swojej dyspozycji masz mapę prowincji, która stanowi obszar rozbudowy. Oprócz tego możesz włączyć mapę cesarstwa, na której są zaznaczone inne prowincje. Możesz z nimi prowadzić wymianę handlową, dzięki czemu Twoi wybredni mieszkańcy będą mogli zaspokoić swoje wykwintne, a czasem ekstrawaganckie gusta.

Musisz tak planować swoją prowincję, aby każdy aspekt życia społecznego został zaspokojony w stopniu co najmniej zadowalającym. W innym przypadku mieszkańcy zaczną opuszczać prowincję, a to już prosta droga do katastrofy. W grze dostępne są trzy klasy społeczne: najniższa - plebs; średnia - ekwici; wyższa - patrycjusze. Plebs jest odpowiedzialny za "brudną robotę" - uprawa roli, kopanie gliny, pozyskiwanie piachu, marmuru i innych surowców, a także za prowadzenie targów żywności.

Klasa średnia to tak naprawdę krwiobieg prowincji, ponieważ to z niej wywodzą się rzemieślnicy produkujący towary, ale też obsługa instalacji miejskich takich jak wodociągi, służba zdrowia, rozrywka czy handel. Ostatnia klasa to arystokracja, która nigdzie nie pracuje, a jedynym powodem, dla którego istnieje są podatki.

Doradca ds. zatrudnienia pomoże ci znaleźć złoty środek pomiędzy bezrobociem a brakiem rąk do pracy

Doradca ds. zatrudnienia pomoże ci znaleźć złoty środek pomiędzy bezrobociem a brakiem rąk do pracy

Zadowolenie wśród patrycjuszy pozwoli poborcy podatkowemu ściągać takie opłaty, że wystarczą one na pokrycie płac dla pozostałych grup społecznych. Jeśli wszystko funkcjonuje prawidłowo, to plebejusze i ekwici mogą nie tylko zaspokajać swoje podstawowe potrzeby, ale również produkować towary na eksport i zaspokajać pragnienia patrycjuszy.


Zobacz również