Impreza w plenerze

Odtwarzacze MP3 nie mają głośników, a zainstalowane w notebookach najczęściej irytują. Na wakacje przydadzą się specjalne głośniki, które pozwolą z przyjemnością posłuchać muzyki w plenerze.


Odtwarzacze MP3 nie mają głośników, a zainstalowane w notebookach najczęściej irytują. Na wakacje przydadzą się specjalne głośniki, które pozwolą z przyjemnością posłuchać muzyki w plenerze.

Dobry dźwięk może ci towarzyszyć nie tylko w domu. Omawiane przez nas głośniki przenośne sprawdzą się praktycznie w każdych warunkach.

Notebook ma być mały, dlatego wbudowane w niego głośniki muszą mieć kompaktowe rozmiary. Głośnik sam nie zagra - aby emitować przyzwoity dźwięk, musi dysponować odpowiednio dużą membraną, magnesem, wzmacniaczem oraz obudową o określonej objętości. Lepsze głośniki montowane są w notebookach, które mają zastąpić komputer stacjonarny. Z takim klamotem, ważącym 4-5 kg, nikt nie będzie się jednak wybierał w podróż. Na wakacyjne wycieczki doskonały jest za to kieszonkowy odtwarzacz MP3. Jednak i on ma swoje ograniczenia. Jeśli przy śniadaniu zechcesz posłuchać muzyki, a wieczorem urządzić małą imprezę, to musisz mieć specjalne, najlepiej przenośne, niewielkie głośniki. Wybraliśmy najciekawsze, naszym zdaniem, propozycje, które mogą pracować w wielu konfiguracjach. Ich cechą wspólną jest to, że wszystkie są przenośne, nie zajmują wiele miejsca i z powodzeniem wystarczą, aby w warunkach polowych z przyjemnością obejrzeć w notebooku film, zagrać w ulubioną grę lub urządzić potańcówkę. Część z nich pozwala na pracę wyłącznie z komputerem, bo do zasilania wykorzystuje interfejs USB. Zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie okablowania do minimum. Nie musisz też podróżować z dodatkowym zasilaczem. Jeśli jednak nie masz zamiaru zabierać komputera, zwróć uwagę na modele zasilane z sieci i baterii AAA. Niektóre są bardzo udane i często brzmieniem mogą z powodzeniem konkurować z niewielkimi kolumnami stacjonarnymi.

Altec Lansing XT1

Altec Lansing to nazwa w Polsce słabo znana, na świecie producent jest ceniony za kolumny nie tylko komputerowe, lecz także pełnowymiarowe, przeznaczone do systemów kina domowego. Eleganckie kolumny przenośne wykonano z tworzyw o dużej sztywności, dlatego nie wydają niepokojących i niepożądanych dźwięków. Komplet - dwie kolumny wraz z niezbędnymi kablami - zapakowany jest w usztywniony, solidny pokrowiec podróżny. Każda z kolumn ma dwa niewielkie głośniki z aluminiowymi, sztywnymi membranami, zasilane mocnymi magnesami neodymowymi. Obudowy są konstrukcjami zamkniętymi (nie ma bas-refleksu), co ma zarówno wady, jak i zalety. Bas nie jest obfity, za to zachowuje odpowiednią dynamikę. Kolumny zasila się z komputera przez złącze USB. Kable USB są w zestawie dwa - podróżny zwijany oraz tradycyjny, którego można używać w domu. Wyposażenie jednej z obudów w dodatkowe wejście liniowe audio (minijack) pozwala podłączyć do kolumn drugi odtwarzacz audio. Regulator poziomu głośności także znajduje się na obudowie. Kolumny mogą zagrać bez zniekształceń i odpowiednio nagłośnią np. 10-12-metrowy pokój. Bas ma ograniczony zakres, za to soprany nie rażą ostrością i występują w dobrych proporcjach z tonami średnimi.

Informacje Incom, tel. 071 3588000,http://www.incom.pl

Cena 260 zł

Interfejs USB

Wymagają zewnętrznego zasilacza nie

Praca na bateriach nie

Futerał tak

Dodatkowe wejścia audio 1 liniowe (minijack)

Creative TravelSound 400

Prawdziwie mobilne głośniki, bo jedne z nielicznych pracujących nie tylko z zasilaniem sieciowym, lecz także bateryjnym. Opisywany model to "mocna" wersja wyposażona w dwa głośniki z tytanowymi membranami zasilanymi magnesami neodymowymi. Wbudowany wzmacniacz zapewnia moc 2x2 W (RMS), podczas gdy większość konkurentów dysponuje niższą mocą. Kolumna została świetnie zaprojektowana. Głośniki znajdują się w obrotowej obudowie, która gwarantuje, że nie zostaną uszkodzone w transporcie. W dolnej części podstawy mieszczą się cztery baterie AAA wystarczające na 35 godzin pracy, można też podłączyć głośniki do zasilacza (nie wchodzi w skład zestawu). Sprawdziliśmy, że głośniki dobrze współpracują ze standardowymi zasilaczami do telefonów Nokii, dlatego ich użytkownicy podczas wakacji mogą podróżować z mniej obciążonym plecakiem.

Na obudowie znajdują się także regulatory głośności, zasilania sieciowego oraz klawisz uruchamiający funkcję poszerzania sceny stereo. Działa bardzo skutecznie i jest wręcz niezbędna, bo w obudowie głośniki umieszczono blisko siebie. Kolumnę podłącza się do źródła dźwięku (komputera czy odtwarzacza MP3) standardowym kablem minijack, dlatego może działać praktycznie z każdym odtwarzaczem wyposażonym w wejście słuchawkowe. Brzmi, jak na tak mały system audio, bardzo dobrze i nagłośni nawet spore pomieszczenie. Dźwięk jest czysty i dynamiczny, choć z oczywistych względów basu w nim niewiele.

Informacje Creative Labs, tel. 022 8530266,http://www.creative.pl

Cena 124 zł

Interfejs wejście liniowe minijack

Wymagają zewnętrznego zasilacza nie

Praca na bateriach tak

Futerał tak

Dodatkowe wejścia audio nie

Genius SP-i200U

Dwa miniaturowe głośniki, zasilane skutecznymi magnesami neodymowymi, zamknięto w plastikowej obudowie przypominającej opakowanie szczotki do zębów. Wąska wnęka wzdłuż dolnej krawędzi obudowy kryje dwa otwory pełniące funkcję bas-refleksu, co oznacza wzmocnienie basu. Niestety, obudowa jest wąska i ma niewielką objętość, dlatego basu jest bardzo mało. Szkoda, że producent zastosował przeciętne materiały, które nie pozwalają kolumience grać głośno (szybko można doprowadzić do przesterowania, a obudowa wpada w rezonans).

Połączenie z komputerem i zasilanie głośników odbywa się za pośrednictwem portu USB. Na obudowie nie umieszczono choćby regulacji głośności (trzeba ustawiać ją z poziomu systemu operacyjnego). Moc kolumn jest niewielka, nadają się właściwie tylko do cichego grania i aby nagłośnić na przykład pokój w domku nad morzem, trzeba wybrać inne. Zaletą jest kompaktowa budowa - kabel USB można w niej schować na czas przewozu, a całość zapakować w pokrowiec z materiału. Problem w tym, że membrany nie mają żadnego zabezpieczenia przed uszkodzeniem mechanicznym. Minusem jest także bardzo krótki kabel USB.

Informacje Genius,http://www.geniusnet.com.tw

Cena 97 zł

Interfejs USB

Wymagają zewnętrznego zasilacza nie

Praca na bateriach nie

Futerał tak

Dodatkowe wejścia audio nie

Logitech V20

Jeśli w podróż wybierasz się z notebookiem i zamierzasz wykorzystać go na wakacjach jako odtwarzacz audio i wideo, to z pewnością głośniki Logitech V20 spełnią twoje oczekiwania. Są stosunkowo niewielkie i dostarczane w sztywnym pokrowcu, chroniącym przed uszkodzeniem. Dwugłośnikowe kolumny podłączysz do komputera przez port USB. Nie potrzeba specjalnych kabli ani dodatkowego zasilacza. Kolumny są porządnie wykonane, zastosowano dobre tworzywa, które nie drgają, nawet gdy kolumny generują głęboki bas. W jednej z kolumn znajdziesz przyciski do regulacji głośności, szybkiego wyciszenia i podstawowe klawisze sterowania odtwarzaczem audio (przewijanie w przód i tył, play, pauza, stop). To doskonałe rozwiązanie, bo aby przeskoczyć do kolejnego utworu, nie trzeba nawet sięgać do komputera. Sprawdziliśmy, że funkcje te działają z wieloma odtwarzaczami audio (w systemach operacyjnych Windows i Mac OS X10.2+). Brzmienie naprawdę imponuje. Aż dziw bierze, że tak małe kolumny bez zniekształceń nagłośnią nawet bardzo duże pomieszczenia. Zaskakuje wyjątkowo solidna podstawa basowa, a także niezłe soprany i tony średnie. Idealne kolumienki na wakacyjną imprezę. Ich wadą jest to, że nie zagrają z przenośnymi odtwarzaczami MP3.

Informacje Logitech,http://www.logitech-sklep.pl

Cena 228 zł

Interfejs USB

Wymagają zewnętrznego zasilacza nie

Praca na bateriach nie

Futerał tak

Dodatkowe wejścia audio nie

JBL On Tour

Amerykańską firmę JBL zna każdy, kto interesuje się sprzętem audio-wideo lub siedząc w sali kinowej przed seansem, rozgląda się dookoła. Jest potentatem kinowych systemów surround audio. On Tour to zestaw audio, zaprojektowany w związku z ogromną popularnością przenośnych odtwarzaczy audio i amerykańską popularnością iPoda. Wykonany z pietyzmem, od pierwszej chwili przyciąga uwagę jakością materiałów oraz elegancką stylistyką. Obudowa (wersja biała lub czarna) kryje cyfrowy wzmacniacz klasy D oraz dwa głośniki z aluminiowymi membranami. Producent zapewnia także, że kolumny zostały przygotowane do współpracy z komputerem i przenośnymi odtwarzaczami audio. Rzeczywiście maksymalny poziom głośności dobrano tak, aby system nie charczał i nie było można w prosty sposób doprowadzić do przesterowania. Głośniki zasłonięto odsuwaną, plastikową pokrywą, która po otwarciu służy także jako wspornik i pozwala stabilnie ustawić kolumny na stole.

On Tour może pracować z dołączonym w zestawie zasilaczem lub z czterema bateriami AAA. Specjalny system wyłączy głośniki działające na bateriach, gdy przysłonisz je pokrywą lub gdy do wejścia liniowego nie dociera sygnał audio. Dzięki temu oszczędza baterie, które wystarczają na 24 godziny ciągłej pracy. Wzmacniacz cyfrowy dysponuje sporą mocą 2x3 W, dlatego On Tour potrafi zagrać dobrze i przy tym głośno. Bas jest zaskakująco dobry, głęboki i dynamiczny.

Informacje PH Ryszard Bałys,http://www.rb.com.pl

Cena 369 zł

Interfejs wejście liniowe minijack

Wymagają zewnętrznego zasilacza nie

Praca na bateriach tak

Futerał tak

Dodatkowe wejścia audio nie