Imprezy, imprezy - i po imprezach

Korporacja obiecuje wyjście z mroków "średniowiecza", gdzie każdy nowy procesor pobierał więcej i więcej energii elektrycznej. Merom będzie o 20 procent szybszy niż Core Duo T2600 przy identycznym czasie pracy laptopa na baterii. Jeszcze większy postęp da się dostrzec w Conroe: 40-procentowy wzrost wydajności zostanie połączony z obniżeniem poboru mocy o 40 procent (w porównaniu do Pentium D 950).

Origami

Choć premiera Origami Microsoftu wydaje się rozdmuchana, nie powinno się przejść obok niej obojętnie. Pewną konfuzję wśród użytkowników wywołał jednak fakt, iż "Origami", to w rzeczywistości... oprogramowanie i zaledwie koncepcja komputera przenośnego pracującego pod kontrolą Windows XP Tablet PC Edition. Propozycja Intela jest znana: jeśli Origami, to tylko z procesorami Centrino ULV. Warto zwrócić uwagę, ("IDF 2006: Coś pomiędzy PSP a notebookiem"), że koncepcja korporacji jest nieco inna niż pozostałych firm z branży. Sugerowana cena? Około 100 euro - więcej na ten temat niżej.

Imprezy, imprezy - i po imprezach

Microsoftowe Origami zbudowane przez Intela

Flash zamiast dysku komputer zamiast hi-fi

Ciekawym i zyskującym coraz szerszą akceptację pomysłem jest technologia Intel Robson, w której dysk twardy (lub jego fragment z systemem operacyjnym) miałby zostać zastąpiony pamięcią flash. Pozwoliłoby to nie tylko zmniejszyć poziom hałasu i zużycia energii, ale również skrócić czas uruchamiania się OS-u.

Ostatnim godnym wzmianki trendem jest chęć do sprzedaży gotowych zestawów multimedialnych, zamiast procesorów czy chipsetów. W tym celu Intel stworzył platformę V//V (Viiv, VIIV), AMD - AMD Live! Zdaje się, że mają one konkurować z rozproszoną po domu elektroniką odtwarzającą dźwięk czy filmy. Pozostaje tylko pytanie: kto zechce zastąpić dobry zestaw hi-fi szumiącym wentylatorami komputerem? Nawet sterowany głosem pilot może nie być wystarczającym argumentem...

Dodatkowe informacje w wątku IDF 2006.

CeBIT 2006

Imprezy, imprezy - i po imprezach

Dysk twardy 1,8 cala z wbudowaną pamięcią flash - odpowiedź na technologię Robson?

CeBIT różni się nieco od IDF-u - niezależny organizator gwarantuje, że w imprezie wezmą udział wszyscy liczący się wystawcy. W 27 halach można spotkać stoiska prezentujące zarówno elektronikę w czystej formie, jak też przykłady jej zastosowania. I choć CeBIT jeszcze się nie skończył, wszystkie ważne prezentacje miały już miejsce.

Ogólny trend? Przede wszystkim: mobilne multimedia. Wszystko, na co się natykaliśmy, musiało grać i odtwarzać filmy. I to niezależnie od tego, czy było telewizorem, telefonem, aparatem fotograficznym, odtwarzaczem MP3 czy komputerem w interesującej obudowie.

Imprezy, imprezy - i po imprezach

Konsola firmy Commodore - "tysiące razy lepsza niż C64"