Imprezy, imprezy - i po imprezach

Między 7 i 9 marca odbywało się Intel Developer Forum, od 9 do 15 marca trwa CeBIT. Pierwsza impreza miała miejsce w San Francisco, druga toczy się w Hanowerze. Na każdej z nich mieliśmy swoich wysłanników, z każdej przywieźliśmy stos wrażeń i... przeświadczenie, że tak naprawdę dzieje się stosunkowo niewiele. Od lat widać dokładnie ten sam trend: ma być szybciej, lepiej i taniej. Ale jest coś jeszcze, co powoli zaczyna rzucać się w oczy: rozmiary. Z roku na rok wszystko staje się mniejsze i mniejsze. Wszystko, oprócz telewizorów i rdzeni procesorów, naturalnie.

Imprezy, imprezy - i po imprezach

Przyglądając się telewizorom i procesorom łatwo zauważyć, że jeśli tylko coś może zostać zmniejszone, na pewno zostanie. A jeżeli się rozrasta, oznacza to, że jest bardzo intensywnie rozwijane. Z jednej strony mieliśmy łączone w jednej obudowie rdzenie, olbrzymie plazmy i LCD, z drugiej - coraz mniejsze drukarki, odtwarzacze MP3, dyski twarde, obudowy komputerów, notebooki... Podsumujmy obie te imprezy opowiadając o kilku godnych uwagi wydarzeniach.

Intel Developer Forum

W trakcie IDF-u Intel kolejny raz (patrz też artykuł: "Intel przyznaje się do nadmiernego pośpiechu") podkreślił się, że ma zamiar podgonić swego głównego konkurenta. Intel już ma najtańsze na rynku CPU dwurdzeniowe dla desktopów, teraz planuje też ponownie podbić rynek serwerów wydajnością i niskim poborem energii. Nie da się ukryć, że na takie podejście mogła wpłynąć decyzja Google, które postanowiło powoli migrować na platformę AMD - jak podawali przedstawiciele korporacji, wpływ na to miał stosunek możliwości do ceny Opteronów i Xeonów.

Intel podkreśla, że już w połowie roku pojawią się na rynku procesory Woodcrest dla serwerów, Conroe dla komputerów desktop i Merom dla notebooków, z "doskonałym stosunkiem możliwości do ceny". Warto zapoznać się z wstępnymi testami Juliusza Kornaszewskiego - Merom bez większych problemów wgniata w ziemię Athlona FX-60 (patrz artykuł: "(Pre)Test: Intel Conroe 2,66 GHz vs AMD Athlon FX-62").

Imprezy, imprezy - i po imprezach

Conroe kontra Athlon