InFocus IN72

Atrakcyjnie wygląda i równie dobrze pracuje - o ile nie przeszkadza nam tzw. efekt tęczy.

Atrakcyjnie wygląda i równie dobrze pracuje - o ile nie przeszkadza nam tzw. efekt tęczy.

InFocus IN72

InFocus IN72

InFocus to jeden z najbardziej doświadczonych amerykańskich producentów projektorów biurowych, który stosunkowo niedawno rozszerzył swą ofertę o modele przeznaczone do kina domowego. Do redakcyjnego laboratorium trafiło urządzenie z nowej, atrakcyjnej stylistycznie serii IN. InFocus IN72 to projektor wyposażony w przetwornik DLP o najniższej rozdzielczości - 854 x 480 pikseli. W czasie testów okazało się jednak, że wyświetlany przez urządzenie obraz jest bardzo spójny i nie widać na nim połączeń pomiędzy pikselami. Zastosowane w tym modelu 6-segmentowe koło barw skutecznie redukuje tzw. efekt tęczy, chociaż całkowicie go nie eliminuje. W porównaniu z projektorami poprzedniej generacji został bardzo ograniczony hałas generowany przez układ chłodzenia. IN72 pracuje bardzo cicho, a ciepłe powietrze wyprowadzane jest na zewnątrz z prawej strony obłej obudowy. Kanały wentylacyjne są tak dobrze wkomponowane w wystrój obudowy, że na pierwszy rzut oka trudno je dostrzec.

Pilot wyposażony w logicznie rozplanowane klawisze, wszystkie podświetlane.

Pilot wyposażony w logicznie rozplanowane klawisze, wszystkie podświetlane.

Urządzenie umieszczono na niewielkiej podstawie, która ułatwia korektę położenia projektora w pionie i poziomie. Wszystkie gniazda przyłączeniowe zlokalizowano na tylnym panelu - są wśród nich dwa wejścia cyfrowe - HDMI oraz DVI, a także wejścia komponentowe i S-Video. Regulacji obiektywu można dokonać za pomocą pokrętła umieszczonego na górze obudowy (powiększenie i ostrość). Nie ma jednak możliwości zmiany jego fizycznego położenia (tzw. lens shift). Obiektyw oferuje niewielki zoom (1:1,2) - projektor należy do tej kategorii urządzeń, które z bliskiej odległości od ekranu wyświetlają niewielkich wymiarów obraz. InFocus IN72 jest fabrycznie dostrojony do pracy w trybie kinowym i wg producenta generuje obraz o jasności 900 ANSI lumenów i kontraście 2000:1. Przy optymalnych ustawieniach kinowych (temperatura barw 6500 stopni Kelvina, gamma 2.2) zmierzony przez nas współczynnik kontrastu wynosił ok. 1200:1. Jest to wynik dobry, ale nie rewelacyjny.

Jeśli chodzi o wyświetlane kolory, to w testowanym modelu należało jedynie niewiele zmniejszyć jasność zieleni, aby uzyskać idealną charakterystykę barwową. Dostępne w projektorze regulacje są wystarczająco precyzyjne, aby obraz dostroić do współpracy z wybranym źródłem sygnału wideo (regulacja jasności i kontrastu trzech podstawowych barw składowych). Ponadto współczynnik gamma można zmieniać, wybierając np. jedno z kilku predefiniowanych ustawień - np. CRT, film, wideo itp. Projektor generuje obraz o bardzo dobrej ostrości, a powierzchnia ekranu rozświetlana jest równomiernie na poziomie wynoszącym ok. 80% (20% różnicy występuje pomiędzy jasnością zmierzoną w centrum i rogach ekranu). Gdy do projektora podłączone jest źródło niewysyłające progresywnego sygnału wideo, uruchamiany zostaje automatycznie procesor wideo Pixelworks DNX. Jest to 10-bitowy układ, który poprawia płynność obrazu, eliminuje przeplot oraz czyści sygnał z szumów (ma wbudowany filtr grzebieniowy 2D).

Dlaczego

Cicha praca, bardzo dobra jakość obrazu, ale z tzw. efektem tęczy. Elegancka obudowa i wygodna obsługa.

Potencjalni rywale

NEC HT 410 4900 zł

Cicho pracujący projektor z przetwornikiem DLP (854 x 480 pikseli) i specjalnym systemem stabilizacji obudowy, jednak wyświetlający obraz z tzw. efektem tęczy.

Toshiba MT-M200 5200 zł

Projektor DLP (854 x 480 pikseli) wyświetlający spójny, jednorodny obraz o doskonałej głębi czerni i gradacji szarości. Zastosowanie 6-barwnego koła ogranicza występowanie tzw. efektu tęczy.

Informacje

Typ projektor DLP (16:9)

Cena 5430 zł

Dystrybutor MDS Polandhttp://www.mds.com.pl

Wymiary 36 x 12 x 36 cm

Waga 4,2 kg

Funkcje korekcja zniekształceń geometrii obrazu, tryb projekcji odwróconej i tylnej, stopklatka, zoom

Złącza HDMI, komponentowe, S-Video, kompozyt, DVI, 12 V trigger, USB

Kontrast 2000:1

Jasność 900 ANSI lumenów

Rozdzielczość 854 x 480

Trwałość lampy 3000 godz.

Głośność ok. 26 dB