InFocus IN83

Najbardziej zaawansowany jednoprzetwornikowy projektor DLP Full HD amerykańskiej firmy Infocus.

Najbardziej zaawansowany jednoprzetwornikowy projektor DLP Full HD amerykańskiej firmy Infocus.

InFocus IN83

InFocus IN83

Przetestowaliśmy najlepszy w katalogu amerykańskiego InFocusa jednoprzetwornikowy projektor DLP do kina domowego z serii Play Big. IN83 wyposażony jest w najnowszy przetwornik DLP DarkChip 4 o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Na tylnej ściance niewielkiej obudowy projektora umieszczono zestaw złączy, wśród których znalazło się także HDMI w wersji 1.3. Sposób opisania poszczególnych gniazd (napisy do góry nogami) świadczy o tym, że producent założył, iż model ten będzie przede wszystkim montowany pod sufitem.

InFocus IN83

Wygodny, wyposażony w dobrze rozplanowane, podświetlane klawisze.

Jednak dla tych użytkowników, którzy by chcieli projektor ustawić np. na stole, przygotowano przykręcaną podstawę (sprzedawana w komplecie), pozwalającą na regulację położenia urządzenia w pionie i poziomie. Niestety nie ma możliwości fizycznej zmiany położenia obiektywu, który oferuje niewielki zakres zoomu - 1,2:1.

InFocus IN83

Dobrze wyposażony projektor DLP Full HD oferujący wysokiej jakości obraz, ostry, z głęboką czernią i nasyconymi kolorami, ale z tzw. efektem tęczy.

Jeśli chcemy oglądać duży obraz (np. o podstawie 2,5-3 m), to projektor musi zostać umieszczony dość daleko od ekranu (5-6 m). Jest to istotne utrudnienie przy instalowaniu urządzenia, tym bardziej że otwory wylotowe układu chłodzenia umieszczono z boku obudowy. Nie można więc ustawić projektora np. na półce w regale, ponieważ grozi to jego przegrzaniem.

InFocus IN83

Ofertowa przez IN83 jasność wynosi maksymalnie 1600 ANSI lumenów. Nawet przy dużym przymknięciu przesłony, co jest pożądane dla uzyskania najlepszej jakości obrazu, jasność jest na tyle wysoka, że można oglądać filmy w niezaciemnionym pomieszczeniu. Generowany przez projektor kontrast jest na wysokim poziomie: 5000:1 (w trybie standardowym) lub 15 000:1 przy uruchomieniu dynamicznej przesłony. Ustawienie poziomu jej otwarcia dokonujemy za pomocą pilota. Naszym zdaniem najlepsze rezultaty daje ustawienie przesłony w pozycji 28 (w skali 0-100, gdzie 100 oznacza całkowite otwarcie).

InFocus IN83

Wówczas obraz ma niezwykle głęboką czerń, a jednocześnie zachowane są wszystkie odcienie szarości. Warto dodać, że nowy model InFocusa został świetnie skalibrowany fabrycznie, a prezentowane przez niego barwy mają optymalną w kinie domowym temperaturę 6500 kelwinów. Zastosowane koło kolorów (niezbędne w projektorze z jednym przetwornikiem DLP) jest 7-segmentowe. Pozwoliło to znacznie ograniczyć tzw. efekt tęczy, mimo to osoby wrażliwe na to zjawisko zauważą charakterystyczny brak zbieżności kolorów.

InFocus IN83

Werdykt

W trakcie testów projektor współpracował z odtwarzaczami Blu-ray, które również wyposażono w gniazda HDMI w wersji 1.3, co umożliwiało przesyłanie obrazu w zwiększonej skali barw (tzw. Deep Color). Prezentowany obraz miał bardzo wysoką jakość. Kolory były soczyste i naturalne, z doskonale płynnymi przejściami tonalnymi, a czerń niezwykle głęboka i zróżnicowana. Dzięki zamontowaniu wysokiej klasy obiektywu wyświetlany obraz miał idealną ostrość na całej powierzchni ekranu.

Główni rywale

BenQ W20000 23 500 zł

Projektor DLP Full HD, wyposażony w bardzo dobrą optykę, z cichym układem chłodzenia, oferujący dobrej jakości obraz, ale z tzw. efektem tęczy. Zaawansowane opcje konfi guracyjne.

Optoma HD81 18 000 zł

Projektor DLP Full HD wyświetlający obraz bardzo dobrej jakości, ale z tzw. efektem tęczy. Funkcjonalny zewnętrzny procesor wideo, pełniący rolę koncentratora gniazd.

Informacje

Typ projektor DLP (16:9) Full HD

Cena 23 168 zł

Dystrybutor Polpak www.polpak.com.pl

Wymiary 47,63 x 14,8 x 43,13 cm

Waga 6,4 kg

Funkcje korekcja zniekształceń geometrii obrazu, tryb projekcji odwróconej i tylnej, korekcja gamma, kalibracja ISF, Brilliant Color, regulacja otwarcia przesłony

Złącza HDMI 1.3, komponentowe, S-Video, kompozytowe, M1-DA (kompatybilne z DVI), RS-232, trigger 12 V

Kontrast 15 000:1

Jasność 1600 ANSI lumenów

Trwałość lampy 2500 godzin

Głośność 30 dB