Indianie Mapuche atakują Microsoft

Zamieszkujący Chile Indianie Mapuche uznali, że Microsoft "bez pozwolenia" przetłumaczył Windows Vistę na ich język. Sprawa prawdopodobnie lada moment trafi do sądu.

Indianie Mapuche to liczący ok. 400 tysięcy osób lud zamieszkujący głównie południową część Chile. Ich zdaniem Redmond zupełnie bezprawnie przełożyło Windows na mapuczański (ang. mapuzugun); nie podoba im się twierdzenie Microsoftu, że dzięki zlokalizowanej wersji systemu operacyjnego będą w stanie zaprezentować swoją kulturę reszcie świata.

Bill Gates otrzymał od Indian zbiorczy list, w którym protestują przeciwko takiemu zachowaniu i oskarżają korporację o "intelektualne piractwo". Mówią, że umowa MS z Ministrem Edukacji w Chile to za mało - Redmond powinno porozmawiać również z przedstawicielami mniejszości narodowej.

Skąd takie protesty Indian? Otóż boją się oni wtopienia w światową cywilizację, bo właśnie dzięki aktywnemu, pielęgnowanemu od wieków izolacjonizmowi przetrzymali zarówno dominację Inków, jak też ataki Hiszpanów.

Dlatego właśnie Mapuche chcą, by sprawa trafiła do cywilnego sądu. A jeżeli to nie pomoże, planują oskarżyć Microsoft o łamanie praw człowieka.