Indie coraz mniej eksportują

Co najmniej 10 milionów Hindusów straci pracę do marca 2009 roku w związku ze spowolnieniem gospodarczym w USA i w Europie i ograniczeniem eksportu do tych krajów - przewidują przedstawiciele federacji zrzeszającej hinduskich eksporterów.

Pesymistyczne prognozy zostały ogłoszone mimo planu stymulacyjnego dla gospodarki, który rząd Indii ujawnił w ubiegłym tygodniu. Prezes Federation of Indian Export Organisations (FIEO), A. Sakthivel zapowiada, że w ciągu najbliższych miesięcy negatywne trendy na rynku będą nadal widoczne, pracę straci 10 mln ludzi, a dobrym wynikiem na koniec roku podatkowego, który przypada w marcu 2009 będzie eksport na poziomie 175-180 mld USD. Jest to mniej, niż wynosi cel rządowy: 200 mld USD. Według danych FIEO, w 2008 roku wartość eksportu wyniosła 160 mld USD, co odpowiada 20% PKB Indii. Branża eksportowa zatrudnia w tym kraju ok. 150 mln osób. 37% eksportu trafia na rynek amerykański i europejski.

Prognozy wzrostu gospodarczego dla Indii mówiły o tempie 7% do marca br., teraz ekonomiści mówią już o 6,8% w tym roku podatkowym i 5,5% w przyszłym.