Indie: humanoidalne roboty mają pomóc w walce z koronawirusem

W indyjskim stanie Tamil Nadu pojawiły się humanoidalne roboty. Ich pomoc ma zredukować kontakt personelu medycznego z pacjentami mającymi Covid-19.

Koronawirus został wykryty w Indiach 30 stycznia, a jak do tej pory z jego powodu zmarło tam 27 osób, a 1024 jest pod obserwacją lekarską. Jak i w każdym innym kraju, także tutaj jednym z aspektów wymagających szczególnej uwagi jest kontakt personelu przychodni i szpitali z osobami zarażonymi. Jak donosi agencja ANI, prywatna firma technologiczna ufundowała dla ośrodka zdrowia w Tiruchirappalli (w położonym na południu kraju stanie Tamil Nandu) cztery humanoidalne roboty, które mają przejąć na siebie część kontaktów z osobami mającymi koronawirusa. Aktualnie jeszcze nie rozpoczęły pracy - ich stałe wdrożenie jest planowane po uzyskaniu zgody od administracji.

Wcześniej w mijającym miesiącu pojawiły się dwa roboty w Kerali - zajmują się m.in. podawaniem środków do dezynfekcji, maseczek oraz dostarczaniem lekarstw leżącym w ośrodku pacjentom. Maszyny stworzone przez rządową agencję Kerala Startup Mission mają za zadanie ostrzegać przed wirusem i przypominać o zaleceniach.

Przypomnę, że wcześniej Chińczycy zbudowali robota, aby pomóc lekarzom w walce z koronawirusem. Jeśli te rozwiązania zdadzą egzamin, być może maszyny będą coraz powszechniej pojawiać się w szpitalach?

Jedną z zalecanych czynności podczas pandemii jest mierzenie temperatury dwa razy dziennie - pomyśl o dobrym termometrze bezdotykowym!