Indie: najtańszy tablet na świecie zaprezentowany. Cena - 35 USD!

Rząd Indii zaprezentował tablet, który kosztuje zaledwie 35 US. Urządzenie nosi oznaczenie Aaakash.

Tablet Aaakash

Aaakash to najtańszy tablet na świecie, który został wyceniony na zaledwie 35 USD. Jego finalna wersja została właśnie zaprezentowana przez indyjski rząd, który zlecił jego opracowanie (trwało to ponad rok) brytyjskiej firmie DataWind.

Aby osiągnąć tak niską cenę 7-calowe urządzenie oczywiście nie może cechować się dużą wydajnością. Oferuje więc stary 366-megahercowy procesor Connexant, 2 GB wewnętrznej pamięci (można ja rozbudować za pomocą kart microSD) oraz 256 MB pamięci RAM.

Całość mierzy 190,5 x 118,5 x 15,7 mm, waży 350 gramów, pracuje pod kontrolą systemu Android 2.2 (bez dostępu do Android Market) oraz pozwala na bezprzewodową komunikację za pomocą WiFi i podłączenie zewnętrznych urządzeń do dwóch portów USB. Zasilanie zapewnia natomiast akumulator o pojemności 2100 mAh pozwalający komputerowi na 3 godziny pracy.

Tablet, który został skonstruowany z myślą o szkolnictwie, ma za zadanie wyrównać różnice w nauczaniu uczniów (szczególnie tych z obszarów wiejskich). Rząd zapowiada, że w pierwszej pilotażowej serii do ich rąk trafi 100 tys. takich urządzeń. W dłuższej perspektywie mają ich być natomiast miliony.

Warto dodać, że tablet posiada również swoją "domową" wersję, która oferuje większe możliwości, ale jest też znacznie droższa (została wyceniona na 61 USD). Obecnie niestety nic bliżej nie wiadomo na jej temat.