Indie podwyższają podatek od telefonów komórkowych

Czy zwiększenie podatków od telefonów komórkowych osłabi lokalny przemysł?

Sprawa jest bardzo poważna. Indie zdecydowały się na podniesienie podatku od telefonów komórkowych. O cofnięcie tej decyzji prosi nawet dyrektor Xiaomi India - Manu Kumar Jain.

Indie podwyższają podatek od telefonów komórkowych

W zeszłym tygodniu rząd indyjski postanowił znacząco podnieść podatek od telefonów komórkowych z dotychczasowych 12 procent do 18 procent, co wywołało niemałe zamieszanie. Indie są obecnie jednym z większych rynków zbytu smartfonów.

Według Manu Kumar'a Jain'a przemysł indyjski już w chwili obecnej zmaga się z inflacją waluty - rupii indyjskiej (INR) oraz zakłóceniami łańcucha dostaw spowodowanymi pandemią koronawirusa. Jain twierdzi, że telefony komórkowe sprzedawane w Indiach poniżej kwoty 15,000 INR (około 820 zł netto) powinny być zwolnione z podwyżki podatku. Wyznaczony próg cenowy jest nieprzypadkowy, ponieważ większość sprzedawanych przez Xiaomi tanich urządzeń z rodziny Redmi kosztuje poniżej 15 tysięcy rupii indyjskich.

Podatek od towarów i usług (GST) od telefonów komórkowych został zwiększony z 12 do 18 procent w tym samym dniu, w którym odbyło się posiedzenie Rady GST w Indiach. Konsekwencją tych działań będą kolejne wzrosty cen smartfonów na rynku indyjskim. Już w chwili obecnej ceny rosną w związku z malejącą podażą. Wszystko przez paraliż chińskich fabryk wywołany pandemią COVID-19

Stowarzyszenie All India Mobile Retail Association bardzo negatywnie wypowiada się na temat wprowadzonych zmian. Według członków organizacji sprzedawcy telefonów komórkowych już mają wystarczająco wiele problemów związanych z pandemią koronawirusa. Według All India Mobile Retail Association podwyższenie podatku od telefonów komórkowych spowoduje upadek wielu firm zajmujących się sprzedażą telefonów komórkowych. Grupa handlowa podobnie, jak dyrektor Xiaomi India prosi za pośrednictwem Twittera o cofnięcie decyzji.

Jeszcze przed podniesieniem podatku lokalne sklepy walczyły o przetrwanie z wielkimi sklepami internetowymi takimi, jak Amazon czy Flipkart.

Sprawdź, ile kosztuje tani i wydajny Xiaomi Redmi Note 7.

Źródło: medianama.com


Monitoring aktywności

Funkcja odtwarzania muzyki

Powiadomienia o połączeniach przychodzących