Indie walczą z rebeliantami za pomocą telefonów komórkowych

W jednym ze wschodnich stanów Indii przedstawiciele około 220 wiosek otrzymali za darmo telefony komórkowe. Mają one zostać wykorzystane w walce z maoistowskimi rebeliantami.

Rozdanie darmowych telefonów komórkowych przedstawicielom 220 wiosek znajdujących się terenie stanu Dźharkhand (wschodnie Indie) to kolejny pomysł na walkę z maoistowskimi rebeliantami, którzy - jak twierdzi premier Indii Manmohan Singh - "stanowią największe zagrożenie dla wewnętrznego bezpieczeństwa jego kraju".

Wraz z każdym telefonem przekazana została odpowiednia lista zawierająca numery policyjne, pod które należy dzwonić w przypadku zauważenia czegoś niepokojącego. Sam pomysł jest bardzo dobrze odbierany przez lokalne społeczności.

"Pewnej nocy zauważyliśmy kilku maoistów kręcących się wokół naszej wioski. Użyliśmy natychmiast dostarczonych nam telefonów komórkowych i poinformowaliśmy o tym fakcie odpowiednie służby" - powiedział Antu Hembrom, wódz jednej z wiosek. "Ich reakcja była bardzo szybka co zaowocowało zatrzymaniem rebeliantów" - dodaje Hembrom.