InfoTech: zainwestujcie w Vistę, to czysty zysk (energetyczny)!

Na witrynie grupy badawczej InfoTech pojawił się interesujący raport dotyczący Visty. Zgodnie z nim najnowsza wersja Windows pozwala na spore oszczędności energii elektrycznej w większych przedsiębiorstwach.

Według badań, których wyniki zaprezentowano w raporcie, Vista pozwala na ograniczenie poboru wykorzystywanej mocy, a dzięki temu - na redukcję emisji dwutlenku węgla.

W porównaniu do maszyn z XP, komputery z Vistą pozwalają na roczne oszczędności rzędu 10,9 dolara (maszyny stacjonarne) lub 4,6 dolara (notebooki). W przedsiębiorstwie, w którym wykorzystuje się łącznie 5000 maszyn, stosowanie Visty ogranicza emisję dwutlenku węgla o 288 ton i pozwala na wydanie o 47 tysięcy dolarów mniej na rachunki za energię elektryczną.

Ciekawe są eksperymenty dotyczące zapotrzebowania na moc przez system z- i bez uruchomionego Aero. Okazuje się, podczas normalnej pracy generowane przez interfejs dodatkowe obciążenie komputera jest minimalne. Pobór mocy z aktywnym Aero jest zaledwie o 1% wyższy niż bez niego.

Warto zajrzeć: "XP vs. Vista: Consider the Power Savings and Info-Tech's Budget & Staffing trends"


Zobacz również