InfoWorld nagrodził najlepszych

Redaktorzy InfoWorld opublikowali listę 2009 Technology of the Year Awards, umieszczając na niej 40 najlepszych rozwiązań (sprzęt i oprogramowanie) jakie, ich zdaniem, weszły na rynek w minionym roku.

Produkty zostały zgrupowane w pięciu grupach tematycznych: aplikacje, oprogramowanie middleware i zarządzanie danymi; platformy do budowania aplikacji; wirtualizowanie zasobów; serwery i pamięci masowe; rozwiązania sieciowe i bezpieczeństwo.

Zwycięzcami zostały rozwiązania, które uzyskały najwięcej punktów w prowadzonych przez InfoWorld przez cały miniony rok testach. Najwięcej nagród zdobyły produkty firm Microsoft i Apple, odpowiednio cztery i trzy.

Microsoft zdobył nagrodę za oprogramowanie Visual Studio 2008 (kategoria Best Integrated Development Environment) oraz oprogramowanie Silverlight 2 (kategoria Best Rich Internet Application Platform). Dwie kolejne nagrody Microsoft zdobył w kategoriach Best Small Business Server (za Small Business Server 2008) i Best Small Office VoIP System (za oprogramowanie Response Point).

Mało brakowało, a piątą nagrodę Microsoft zdobyłby w kategorii Best Database (za SQL Server 2008), ale tutaj najwyżej został oceniony produkt Oracla (Oracle Database 11g), obsługujący takie zawansowane funkcjonalności, jak Real Application Testing i Active Data Guard.

Apple zdobył nagrody w trzech kategoriach: Best Notebook Computer (za notebook Apple MacBook Pro), Best Ultranotebook (za Apple MacBook Air) i Best Smartphone (za Apple iPhone 3G). Notebook MacBook Pro wygrywa w swojej kategorii już drugi rok z rzędu. Apple iPhone wygrał pierwszy raz, oferując nowe funkcjonalności (w tym App Store), dzięki którym zdystansował takie produkty, jak BlackBerry, Nokia i Windows Mobile.

Dell i Sun zdobyły po dwie nagrody. Dell za serwer PowerEdge R905 (kategoria Best Virtualization Server) oraz za przenośną stację roboczą Precision M6400 (kategoria Best Mobile Workstation). Chociaż stacja robocza M6400 nie jest tak przyjazna użytkownikowi jak podobne produkty firmy HP, to pracuje jednak tak wydajnie, że zdobyła w tej kategorii pierwsze miejsce. HP zdobył natomiast nagrodę w kategorii Best Workstation za stację roboczą xw4600, która zawiera osiem rdzeni obliczeniowych, przetwarzając dane wyjątkowo szybko.

W kategorii Best 1U Server wygrał serwer Sun Fire X4150, oferując komplet funkcjonalności, które można zwykle znaleźć w serwerach o wysokości 2U. Sun zdobył też nagrodę w kategorii Best Fixed Content Archiving Solution za rozwiązanie Sun StorageTek "Honeycomb", oparte na nowatorskiej architekturze komórkowej.

VMware zdobył również dwie nagrody. Pierwszą za VMware Infrastructure 3 (kategoria Best Server Virtualization Platform), a drugą za VMware Workstation (kategoria Best Desktop Virtualization). Firma była bliska zdobycia trzeciej nagrody za VMware Fusion (kategoria Best Desktop Virtualization for Mc). Ostatecznie jednak w tej kategorii wygrało nieznacznie oprogramowanie Parallels Desktop 4.0 (Parallels Software).

Biorąc pod uwagę fakt, że technologie wirtualizowania zasobów odgrywają coraz większą rolę w centrach danych i serwerowniach, InfoWorld przyznał w tym roku nagrody w dwóch dodatkowych kategoriach: Best HA Solution for SMB i Best Datacenter Virtualization Magic. W pierwszej kategorii nagrodę przyznano rozwiązaniu Avanc (Stratus), a w drugiej rozwiązaniu Scalent V/OE 2.5 (Scalent Systems).

Rozwój nowych technologii spowodował, że w tym roku pojawiły się też takie kategorie, których nie było w poprzednich latach (a mianowicie Best Office Alternative, Best Community Server, Best Mashup Server i Best Cloud Platform).