Infobar 2 - Japończycy mają coś lepszego od iPhone'a

Podczas targów CEATEC japoński koncern KDDI zaprezentował multimedialny telefon komórkowy o nazwie Infobar 2. Urządzenie to wyróżnia się spośród setek podobnych produktów ciekawym wzornictwem (jego projektant inspirował się wyglądem... roztapiającego się batonika) oraz mnogością funkcji, która sprawiaja, że nawet iPhone wygląda przy Infobarze 2 dość skromnie.

Telefon ma pojawić się w japońskich sklepach w listopadzie - urządzenie kosztować będzie ok. 170 USD (+ koszt abonamentu). Wyposażono go w 2,6-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 240 x 400 pikseli, aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 2 megapikseli, 100 MB wbudowanej pamięci oraz slot umożliwiający korzystanie z kart miniSD.

Infobar 2

Infobar 2

Urządzenie ma także wbudowany układ typu "smart chip" o nazwie Felica - dzięki niemu telefon będzie mógł pełnić funkcję karty płatniczej. Będzie nim można uiszczać należność m.in. w metrze, automatach samoobsługowych; co więcej: osoby korzystające z programów lojalnościowych oferowanych przez linie lotnicze będą mogły autoryzować się na lotnisku za pomocą telefonu (jedynie podczas lotów krajowych).

Wbrew obowiązującej modzie, Infobar 2 nie obsługuje sieci Wi-Fi - jednak KDDI oferuje użytkownikom urządzenia możliwość korzystania z pokrywającej zasięgiem większość Japonii sieci CDMA2000-1X EV-DO, która pozwala na surfowanie po sieci z prędkością 2,4Mbps. Do obsługi Internetu służą: wbudowana przeglądarka internetowa, klient poczty itp.

Infobar 2

Infobar 2

Urządzenie ma także wbudowany tuner telewizyjny oraz oprogramowanie, umożliwiające dokonywanie zakupów w internetowym sklepie muzycznym Lismo bezpośrednio z poziomu "komórki" (bez pośrednictwa komputera). Serwis ten również wyróżnia się pewną niezmiernie ciekawą funkcją - zaawansowanym systemem wyszukiwania utworów. Oprócz szukania piosenki w standardowy sposób - poprzez podanie tytułu lub nazwy wykonawcy - możliwe jest również... zaśpiewanie fragmentu piosenki. System sam zidentyfikuje utwór i dostarczy użytkownikowi pełne informacje na jego temat.

Niestety, raczej wątpliwe jest, by urządzenie to pojawiło się w sprzedaży poza Japonią.


Zobacz również