Infografika: 40 lat ewolucji procesora

Kilka dni temu minęła okrągła rocznica pojawienia się na rynku pierwszego komercyjnie dostępnego mikroprocesora. Intel, producent pionierskiego układu, rocznicę obchodzi z wielką pompą.

Pierwszy w historii mikroprocesor dostępny w komercyjnej sprzedaży - Intel 4004 - wszedł na rynek 15 listopada 1971 roku.

Nie był to demon prędkości - zastosowanie znajdował przede wszystkim w kalkulatorach "Busicom". Działał z częstotliwością 740 kiloherców i mieścił 2,3 tys. tranzystorów.

Tymczasem w porównaniu z układem 4004 najnowocześniejsze modele układów Intela (druga generacja procesorów Core) są ponad 350 000 razy wydajniejsze. Liczba tranzystorów wzrosła z 2,3 tys. do 995 mln, a ponadto każdy z nich zużywa około 5000 razy mniej energii niż 40 lat temu.

Częstotliwość taktowania zegara nowych CPU sięga z kolei 4 GHz. Gdyby w podobnym tempie zwiększała się prędkość możliwa do osiągania przez samochody osobowe, przejechalibyśmy przez całą Europę, z Lizbony do Moskwy, w ok. sekundę (przy założeniu, że samochody w 1971 roku jeździły z prędkością 95 km/h).

Inna ciekawostka: gdyby Intel Core drugiej generacji (rzeczywisty rozmiar: 216 mm kwadratowych) był wytwarzany w historycznej technologii 10-mikrometrowej, zajmowałby w przybliżeniu powierzchnię 21 metrów.

A to nie koniec zmian. "W ciągu następnych 40 lat postęp technologiczny przewyższy całą innowacyjną działalność, jaka miała miejsce przez minione 10 000 lat ludzkiej historii" - zapowiada Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w Intelu.

Powiedzieć, że na przestrzeni minionych czterech dekad sporo się zmieniło, to nic nie powiedzieć. Dlatego - zgodnie z powiedzeniem, że jeden obraz jest wart tysiąca słów - prezentujemy infografikę, która najlepiej oddaje technologiczną rewolucję, która dokonała się w ostatnim czterdziestoleciu, a której istotną częścią był procesor 4004.

Infografika pochodzi z serwisu internetowego Intela.