Informacyjny alians

Zaskakujące oświadczenie dwóch konkurencyjnych serwisów informacyjnych CNet i ZDNet o planach utworzenia wspólnej firmy wywołało wiele spekulacji na temat konsekwencji połączenia dwóch medialnych gigantów.

Środowe oświadczenie dwóch konkurujących ze sobą informacyjnych serwisów IT: CNet i ZDNet o zawarciu sojuszu spowodowało poruszenie w branży sieciowych mediów i wiele spekulacji na temat zmian na rynku technicznych serwisów online jakiebeda miały miejsce po zrealizowaniu zapowiadanej fuzji. Zgodnie z porozumieniem, CNet przejmie od firmy Ziff-Davis publikację "Computer Shopper", serwis edukacyjny online Smart Planet i informacyjny portal poświęcony branży ITZDNet.com. Konkurujące ze sobą serwisy CNet.com i ZDNet.com to najpopularniejsze portale informacyjne branży IT, a zarazem dwie z niewielu internetowych firm, które przynoszą zyski.

Według Mike'a Pesca z serwisu On the Media, połączenie zasobów i usług CNet-u i ZDNet-u doprowadzi do powstania jednego z największych informacyjno-usługowych portali IT. ZDNet wraz ze swoimi papierowymi magazynami, np. "PC Magazine" i "Eweek", oraz zawartością serwisu online oferuje głębszą i bardziej techniczną treść, przeznaczoną raczej dla zaawansowanych użytkowników. Odegra to ważną rolę w przyszłości, bowiem liczba początkujących internautów rośnie coraz wolniej, a obecni użytkownicy stają się coraz bardziej zaawansowani technologicznie i oczekują coraz bardziej profesjonalnych informacji.

Pojawiają się jednak opinie użytkowników, że korzystanie z dwóch serwisów informacyjnych to dla odbiorców lepsze rozwiązanie od zdania się na jedno źródło informacji. Z kolei analitycy zgodnie twierdzą, że połączone firmy są potężniejsze finansowo, bowiem nie muszą się martwić o konkurencję, a poza tym mogą występować z tej samej pozycji wobec reklamodawców, negocjując korzystniejsze warunki. Z oświadczenia prasowego CNetu wynika, że porozumienie ma zostać zrealizowane w czwartym kwartale bieżącego roku, a po ustaleniu w listopadzie kwestii prawnych natychmiast rozpocznie się integracja.


Zobacz również