Informatyka w bankach i finansach

Sektor finansowy jest największym odbiorcą rozwiązań IT. Według niektórych szacunków, jego udział sięga 40 proc. wartości wszystkich zamówień.

Rozwiązaniom teleinformatycznym w bankowości i instytucjach finansowych poświęcona jest "Korona IT - finanse i bankowość", nowe wydanie z serii CIO Strategie. To kontynuacja wydanej w ubiegłym roku przez wydawnictwo IDG Poland "Korony IT. Teleinformatyka w największych przedsiębiorstwach w Polsce", która otwiera serię kolejnych publikacji koncentrujących się na poszczególnych branżach.

Korona IT pokazuje aktualny obraz IT w sektorze instytucja po instytucji - w szczegółowy i zarazem syntetyczny sposób. "Korona IT" nie jest rankingiem - jest to zbiór informacji, jak IT wygląda w poszczególnych instytucjach. Każdy menedżer IT może odnieść swoją firmową rzeczywistość i swoje myślenie o roli i zadaniach IT do innych podmiotów i instytucji.

Różna skala

W przypadku największych opisywanych instytucji ich działy IT to często prawdziwe domy software’owe. Ale obok firmy takiej jak Bank PKO BP z 900-osobowym pionem technologicznym są też takie, które mają tylko kilkuosobowe komórki informatyczne. Podobnie z budżetami, których rozpiętość wynosi od kilkuset tysięcy do kilkuset milionów złotych. Branżę bankowo-finansową tworzą różnorodne podmioty - banki, firmy ubezpieczeniowe i instytucje z otoczenia tego rynku. Wszystkie mają swoją specyfikę i odmienność, wyrażającą się także w organizacji IT i celach postawionych przed teleinformatyką.

Opisywane firmy wskazywały na zrealizowane przez siebie wdrożenia i przedsięwzięcia - od zarządzania dużymi zbiorami danych, poprzez zgodność z wymaganiami, aż do zmian organizacyjnych. Wyraźnie widać, że w znaczącej liczbie instytucji dokonana została integracja rozwiązań IT i budowa jednolitej szyny danych.

Informatyka w bankach i finansach

Trendy w branży

Przedstawiciele redakcji pytali także o wskazania dotyczące trendów - w zakresie budżetów, podejścia do outsourcingu, relacji z dostawcami i innych spraw, zdiagnozowanych jako bardzo ważne w obecnym czasie dla IT w sektorze. Odpowiedzi przeczą opinii, że inwestycje zostają zamrożone, a IT w sektorze czeka na lepsze czasy. Zarazem obraz nie jest też różowy - połowa respondentów odpowiedziała, że redukuje budżety inwestycyjne. Tak naprawdę maleje jednak tylko w co czwartym przypadku.

W większości firm nie widać zmian w zatrudnieniu, ale wśród tych, które deklarują ruchy kadrowe, więcej zwalnia, niż zatrudnia. Zdecydowana większość przedsiębiorstw będzie za to redukować liczbę dostawców i częściowo ograniczać outsourcing.

Wśród bieżących priorytetów dyrektorzy IT wskazywali lepszą współpracę z biznesem, wparcie innowacyjności przez rozwiązania informatyczne czy kwestię długofalowych porządków w IT (podejście architektoniczne, IT Governance).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: