Inkscape 0.48.1 - darmowy zamiennik Illustratora i CorelDraw

Zdjęcia wykonane za pomocą aparatów, czy tradycyjne grafiki nie nadają się do zastosowania w niektórych projektach. Podczas skalowania tracą bowiem jakość. W takich sytuacjach potrzebne są grafiki wektorowe. Aby je stworzyć czy edytować nie wystarczy Photoshop. Niezbędny jest CorelDraw, Adobe Ilustrator bądź niczym im nie ustępujący, bezpłatny Inkscape

Werdykt PC Worlda

Inkscape 0.48.1

Inkscape 0.48.1 to rozbudowany i funkcjonalny edytor grafiki wektorowej. Bez problemu zastępuje komercyjne narzędzia.

Zalety:

  • oferuje funkcje dostępne jedynie w drogich komercyjnych programach
  • wbudowane narzędzia do wektoryzacji grafiki rastrowej

Wady:

  • niewygodny sposób obsługi niektórych funkcji

Do pobrania:

Inkscape 0.48.1 to edytor grafiki wektorowej. Oferuje narzędzia do tworzenia kształtów, gradientów, ścieżek. Bazuje na standardzie SVG ale obsługuje również formaty wektorowe, postscriptowe i grafiki rastrowej. To odpowiednik komercyjnego Ilustratora i CorelDraw.

Ma wszystkie udogodnienia niezbędne do tworzenia zaawansowanych prac. Ułatwia generowanie autokształtów zarówno dwu, jak i trójwymiarowych, oferuje narzędzia do ich transformacji, pozwala grupować i szeregować zestawy obiektów. Rysuje linie proste oraz krzywe parametryczne (sklejane i Beziera). Pozwala tworzyć ścieżki, gradienty i palety kolorów. Zaawansowane funkcje służą do umieszczania w projektach i edytowania tekstu. Obsługuje oczywiście warstwy. Jako jeden z niewielu darmowych programów na rynku ma wbudowane opcje wektoryzacji formatów rastrowych, co pozwala wtórzyć grafiki wektorowe na przykład z plików bitmapowych. Kilkaset różnych filtrów i efektów pozwala tworzyć niesamowite prace. Obsługuje takie formaty jak EPS, JPEG, PNG czy TIFF rozpoznaje pliki PovRay i JavaFX.

Imponujące są zasoby online tworzone przez społeczność użytkowników skupioną wokół Inkscape’a. Oferowane są rozbudowane tutoriale, poradniki i instrukcje obsługi (także w języku polskim). Opisywane dostępne publikacje książkowe, prezentowane projekty wykonane za pomocą programu. Użytkownik może skorzystać z zawierającej kilkadziesiąt pozycji biblioteki klipartów. Rozbudowane formu pozwala uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące obsługi czy eliminowania błędów.

W wersji 0.48.1 Inkscape’a skupiono się głównie na usunięciu błędów - to tak zwany wariant poprawkowy a nie rozwojowy. Naprawiono mechanizm eksportowania masek i błędne funkcjonowanie edytora węzłów prowadzące do zawieszania się aplikacji. Prawidłowo odświeżane są prowadnice z czym były kłopoty w trakcie używania starszych bibliotek GTK. Wyeliminowano zawieszanie się Inkscape’a powodowane brakiem ikon startowych czy otwieraniem dialogowego okna właściwości dokumentu oraz używaniem klawisza Shift podczas edycji obiektów. Program lepiej obsługuje klonowane obiekty i współpracuje z systemem Mac OS X. Autorzy zlikwidowali także wyeliminowane wcześniej usterki, które pojawiły się ponownie wraz z wersją 0.48 Dotyczy to w szczególności obsługi klawisza Shift podczas edycji węzłów i działania funkcji powielania węzłów. Przywrócono funkcjonowanie narzędzia konwertującego segmenty na linie proste.

Inkscape dostępny jest w polskiej wersji językowej. Jak większość oprogramowania tworzonego na licencji GPL wymaga przyzwyczajenia do nieco odmiennego sposobu obsługi i korzystania z różnych funkcji. Możliwości programu w pełni jednak to rekompensują.

Inkscape sprawdzi się w zastosowaniach profesjonalnych, wszędzie tam, gdzie wykonuje się w pełni skalowalne grafiki. Jest idealny to tworzenia banerów reklamowych czy logotypów. Nie służy do obróbki rastrowej grafiki zdjęć cyfrowych. Jeżeli szukasz funkcjonalnego edytora grafiki wektorowej program zaspokoi wszystkie twoje wymagania. Inkscape jest dla grafiki wektorowej tym, czym dla rastrowej Gimp.