Innovation Amazon 2019 - Alexa powitała nas na konferencji

Ostatnie dni września spędziliśmy w Gdańsku. Wszystko za sprawą czwartej edycji spotkania Innovation Amazon. Wydarzenie odbyło się w inspirujących przestrzeniach Teatru Szekspirowskiego.

Innovation Amazon to techniczna konferencja, organizowane przez Amazon Development Center Poland. Każdego roku, spotkanie jest skoncentrowane wokół programistów i inżynierów odpowiedzialnych za innowacyjne w Amazon. Dzięki temu, event cieszy się ogromnym zainteresowaniem specjalistów z szeroko pojętego świata IT. Symboliczna opłata za uczestnictwo została przekazana Fundacji „MożeszITY”, na wsparcie kursów programistycznych, dla dzieci z Domu Dziecka i Rodzin zastępczych z okolic Gdańska. Tegoroczna edycja przyciągnęła ponad 350 uczestników.

Innovation Amazon 2019 - Alexa powitała nas na konferencji

Kluczowym elementem spotkania były wystąpienia sześciu prelegentów z zespołu Amazon. Rolę hosta przyjęła Alexa. Jako pierwsza wystąpiła Barbara Pogorzelska, Software Development Manager Amazon Web Services, która przedstawiała scenariusze działań TensorFlow w Amazon SageMaker. Występujący jako kolejny Giuseppe Porcelli (Principal Solutions Architect Amazon Web Services) poświęcił swoją prezentację architekturze uczenia maszynowego w Amazon Web Services. Pierwszą część konferencji zamykał Max Amordeluso (EU Lead Evangelist Amazon Alexa) opowiadający o projektowaniu sytuacyjnym - czyli nowych metodach prototypownia doświadczeń w dialogu z Alexą. Skoncentrował się przy tym na interakcji z narzędziami i metodach opracowywania scenariuszy rozmowy, które pozwolą na uzyskanie maksymalnie naturalnej konwersacji, bez stosowania schematów blokowych.

Krótka przerwa była doskonałą okazją do zapoznania się z przygotowanym przez organizatorów pokojem wzorcowym dla usług głosowych Alexa. Zagospodarowana przestrzeń imitowała mieszkanie, inteligentnie dostosowane do codziennych rytuałów i nawyków użytkowników. Krótkie komendy głosowe pozwalały na równoczesne aktywowanie wielu funkcji - obejmujących automatykę rolet, oświetlenie, odtwarzacze muzyki, inteligentne przełączniki i robota odkurzającego. Naszym przewodnikiem po pomieszczeniach, był Rafał Kukliński, dyrektor Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku.

Innovation Amazon 2019 - Alexa powitała nas na konferencji

Druga część rozpoczęła się od fantastycznej prezentacji przygotowanej przez Tomasza Stachlewskiego (Amazon Web Services

Principal Solutions Architect ). Materiał zaprezentowany pod hasłem Netflix 2.0 był warsztatowym wystąpieniem omawiającym wykorzystanie usług bez-serwerowych jak AWS Lambda, Amazon S3, AWS Global Accelerator do tworzenia globalnych aplikacji. Zależnie od obciążenia ruchu i lokalizacji użytkownika, do odbiorcy trafiała dedykowana wersja prostego serwisu VOD. Jako kolejny wystąpił Amir Saffari (Senior Applied Science Manager

CoreAI - Amazon ) - opowiadający o wyzwaniach zespołu Alexy związanych z dostarczeniem dużej ilości pytań i odpowiedzi pojawiających się na dużą skalę w wielu językach i lokalizacjach. Wydarzenie zakończyło się najbardziej inżynieryjną prezentacją, zaprezentowaną przez Stefano La Rovere (Senior Manager

Engineering Advanced Technology EU ). Podczas wystąpienia dowiedzieliśmy się nieco więcej o automatyzacji w centrach Amazonu - szczególnie robotach wspierających logistykę magazynową.

Innovation Amazon 2019 - Alexa powitała nas na konferencji

Podczas wystąpień odbyły się również warsztaty. Andrea Muttoni pokazywał jak stworzyć swoje pierwsze Alexa Skills, Natomiast Giuseppe Porcelli uczył jak zbudować własną naukę maszynową z wykorzystaniem Amazon SageMaker, AWS Glue i Amazon API Gateway.

Na konferencji nie zabrakło również informacji o wcześniej zapowiedzianych udogodnieniach, takich jak jednoczesne stosowanie dwóch języków. Przypomniano także o nowym dodatku, który pozwala na zmianę głosu Alexy, na głos celebryty. Pierwszą rozpoznawalną postacią, w którą może przekształcić się Alexa jest aktor Samuel L. Jackson.