Innowacyjne firmy uratują amerykańską gospodarkę

Fundacja Kauffmana pokusiła się o rozwiązanie łamigłówki: ile nowych wartych ponad miliard USD innowacyjnych firm potrzeba, aby podnieść PKB USA o jeden punkt procentowy? Okazuje się, że wystarczy tylko 30 takich przedsiębiorstw.

Dynamicznie rosnące firmy, które są w stanie osiągnąć miliard przychodów, mogą znacząco przyspieszyć rozwój gospodarczy USA i z czasem znacząco zwiększyć budżet i poziom dobrobytu

przeciętnego amerykańskiego gospodarstwa domowego.

Od czasów II Wojny Światowej, amerykańska gospodarka rośnie w średnim tempie rocznym o 3,3% , jednak w 2009 roku wpadła w recesję. Nawet jeśli gospodarka wyjdzie z kryzysu, ekonomiści są przekonani, że stopa wzrostu spadnie do poniżej 3% rocznie.

Autor badania "Inventive Billion Dollar Firms: A Faster Way to Grow?" (Innowacyjne miliardowe firmy: szybsza droga wzrostu?) przygotowanego przez Fundację Kauffmana, Robert Litan, wskazuje na jeden ze sposobów przyspieszenia wzrostu. "Jeśli historycznie innowacyjne dynamicznie rosnące firmy były czynnikami napędzającymi wzrost gospodarczy, ponieważ generowały zyski i miejsca pracy, pomaganie w tworzeniu większej liczby takich firm wzmocni wzrost gospodarczy na dłuższą metę. Naszym wyzwaniem jest stworzenie warunków, wspierających wzrost tych nowych, odnoszących sukcesy firm, które zapewniają rozległe społeczne korzyści" - stwierdził Litan.

Litan szacuje, że jeśli rocznie powstawałoby 30 do 60 firm o sprzedaży sięgającej miliarda USD, wzrost PKB na trwałe przyspieszyłby o 1 punkt procentowy. Jego szacunki poparte są badaniami Williama Nordhausa z Yale, który twierdzi, że bardzo innowacyjne firmy (podobnie jak indywidualni wynalazcy) tworzą dla społeczeństwa zyski, które znacząco przekraczają zarobki firm czy wynalazców.

Prezes Fundacji Kauffmana, Carl Schramm, zastanawia się w jaki sposób zapewnić tworzenie innowacyjnych firm w USA? Jednym ze sposobów jest tworzenie "ekosystemów przedsiębiorczości". Laboratoria Kreacji Przedsiębiorczości stworzone przez Fundację w ubiegłym roku, mają rekrutować zmotywowane osoby, które mają komercyjne pomysły z potencjałem stworzenia firm zarabiających ponad miliard USD.

Pierwszy program tego typu obejmował wyróżniających się naukowców, którzy rozwijali obiecujące technologie. Następny program, który rozpocznie się w 2011 roku, przeznaczony będzie dla potencjalnych przedsiębiorców, którzy mają innowacyjne pomysły dla branży edukacyjnej.