Innowacyjny ekran Toshiby

Toshiba prowadzi prace nad kolejną generacją technologii wyświetlaczy OLED (Organic Light Emitting Diode).

Firma Toshiba zaprezentowała prototyp ekranu o przekątnej 2,85 cala, który potrafi wyświetlać 260 tys. kolorów. Może on znaleźć zastosowanie w telefonach komórkowych i komputerach typu handheld. Na rynku ma się znaleźć w kwietniu 2002 r. Wyświetlacze OLED mają być następcą tradycyjnych ekranów LCD. Oferują one jaśniejszy i bardziej kontrastowy obraz niż monitory ciekłokrystaliczne.

Barry Young, analityk DisplaySearch, twierdzi, że masowa produkcja wyświetlaczy OLED będzie tańsza o 20% niż LCD. Do ich budowy zużywa się bowiem mniejszą liczbę komponentów, a proces ich składania jest mniej skomplikowany. Na razie jednym z głównych problemów, z którymi boryka się technologia OLED, jest żywotność ekranów sięgająca tylko 5 tys. godzin.

Pracami nad technologią OLED zajmują się oprócz Toshiby, także Philips, Sanyo, Kodak i TDK. Dotychczas znajdowała ona zastosowanie głównie w urządzeniach nie wymagających dużej rozdzielczości, takich jak zegarki lub radia samochodowe. W lutym tego roku Sony zaprezentowała 13-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 800 x 600 pikseli, który ma wejść do masowej produkcji w 2003 r.