Inspiron Mini 9 z Ubuntu

Firma Dell proponuje swoim klientom w Wielkiej Brytanii znany już netbook Inspiron Mini 9 w wersji linuksowej - z systemem Ubuntu 8.04. Komputerek jest wprawdzie tańszy od wersji z Windows XP, ale też gorzej wyposażony...

Wydaje się, że ukłon Della w stronę zwolenników systemów linuksowych nie został do końca przemyślany i może okazać się niewypałem. Porównajmy: obie wersje mają ten sam procesor (1,6 GHz Intel Atom N270), tyle samo pamięci (1 GB DDR2/533 MHz) i taki sam wyświetlacz (8,9-calowy WSVGA, 1024 x 600). Ale już w przypadku dysku pojawia się znaczna różnica: wersja z Windows XP ma dysk o pojemności 16 GB, podczas gdy dysk wersji z Ubuntu ma tylko 8 GB pojemności (oczywiście mowa tu o dyskach SSD). Podobnie jest w przypadku wbudowanej - nie wiadomo czemu Inspiron linuksowy ma kamerkę o rozdzielczości jedynie 0,3 Mpx, w porównaniu do kamery 1,3 Mpx dostępnej w modelu z Windows XP.

Inspiron Mini 9 (źródło: Dell)

Inspiron Mini 9 (źródło: Dell)

Tak więc, póki co jedynym atutem Inspirona Mini 9 z zainstalowanym systemem Ubuntu jest cena, która wynosi 269 funtów szterlingów (netbook z Windows XP kosztuje 299 funtów).