Instagram dla Androida - uważaj na fałszywą wersję z trojanem

Firma Sophos ostrzega przed fałszywym programem o nazwie Instagram, który podszywając się pod swój prawdziwy odpowiednik ma za zadanie zainfekować jak największą liczbę smartfonów z Androidem i wyciągnąć z kieszeni ich właścicieli jak najwięcej pieniędzy.

Instagram to darmowa aplikacja fotograficzna, która pojawiła się w sklepie Google Play 3 kwietnia i w zaledwie 24 godziny później została pobrana milion razy. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie ona stała się "narzędziem" w rękach cyberprzestępców.

Polecamy: Facebook kupuje Instagram za miliard dolarów

Firma Sophos poinformowała bowiem właśnie, że w Internecie pojawiły się niebezpieczne strony oferujące aplikację Instagram na Androida. Po jej pobraniu nie otrzymamy niestety oczekiwanej aplikacji, lecz ukrytą niespodziankę w postaci trojana Boxer-F, który zainfekuje nasz sprzęt. Bestia ta ma z kolei jedno zadanie - wyciągnięcie z naszej kieszeni jak największej sumy pieniędzy poprzez wysyłanie płatnych międzynarodowych SMS-ów.

Jak się ustrzec przed działaniami cyberprzestępców? W prosty sposób: wystarczy pamiętać, aby program Instagram pobrać ze sklepu Google Play, a nie z nieznanych źródeł.