Instalacja OpenSUSE w praktyce
-
- Robert Szyszka,
- 09.02.2012, godz. 18:53
openSUSE do dopracowana i rozbudowana dystrybucja Linuksa. Novell, który opiekuje się tym projektem dba, by wszystko było dopracowane i aktualne. System jest również dopracowany wizualnie. Zobacz, jak zainstalować ten wariant linuksa na swoim komputerze.


W openSUSE parametry karty graficznej czy wariant językowy definiuje się na poziomie ekranu startowego instalatora

Jeżeli skala mapy jest zbyt duża możesz ją zmniejszyć

Podział dysku na woluminy - najbardziej skomplikowany etap instalacji openSUSE
1. Rozwiń menu startowe ukryte pod przyciskiem umieszczonym z lewej strony paska wyświetlanego u dołu okna i przejdź na kartę Komputer. Wybierz polecenie Dodaj/Usuń programy. Wpisz hasło administratora i poczekaj na uruchomienie domyślnego menedżera pakietów YaST. Domyślny widok ustawiony jest na wyszukiwanie. Aby to zmienić kliknij przycisk Widok z lewej strony i wybierz polecenie Grupy pakietów. Z lewej strony ekran zobaczysz kategorie, na które zostało podzielone oprogramowanie. Po zaznaczeniu jednej z nich z prawej strony pojawi się lista aplikacji. Narzędzia zainstalowane w systemie są odpowiednio oznaczone i umieszczone na początku listy. Dostępne do zainstalowania widnieją poniżej.
2. Kliknięcie pozycji lewym przyciskiem myszy powoduje cykliczną zmianę oznaczenia - plik może być przeznaczony do aktualizacji, usunięcia bądź na przykład zablokowany przed skasowaniem. Wygodniej jest jednak kliknąć go prawym przyciskiem i wybrać pożądaną akcję z menu kontekstowego. Aby dodać program do systemu użyj polecenia Zainstaluj, by skasować kliknij Usuń. W razie gdyby odinstalowanie mogło spowodować problem z działaniem innych narzędzi zobaczysz stosowny komunikat. Kliknij przycisk Akceptuj u dołu strony i Kontynuuj w oknie komunikatu.

Zmiana metod uwierzytelniania oraz algorytmu szyfrowania haseł w openSUSE

Pulpit w środowisku KDE dystrybucji openSUSE

Pulpit w środowisku GNOME dystrybucji openSUSE
1. Kliknij przycisk działań umieszczony z prawej strony menu startowego i wybierz Search and Launch. W pole wyszukiwania wpisz samba i kliknij Serwer Samba. W pole Grupa robocza lub nazwa domeny wpisz nazwę grupy roboczej Windows. Przejdź dalej. Zaznacz opcję Nie jest sterownikiem domeny. Jeżeli połączenia mają być dostępne automatycznie, w kolejnym kroku, na karcie Uruchamianie wskaż opcję Podczas uruchamiania systemu. Odblokuj także zaporę klikając Otwórz port w zaporze sieciowej. Przejdź na kartę Udziały. Możesz tu konfigurować zasoby, które będą widoczne dla użytkowników komputerów w sieci Windows. Na karcie Tożsamość, w polu NetBIOS-owa nazwa hosta wpisz nazwę pod którą komputer z Linuksem będzie widoczny w grupie roboczej. Pozostałe opcje możesz pozostawić bez zmian. Kliknij przycisk OK. Uruchom ponownie system.
2. Znajdź obiekt, który chcesz udostępnić, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości. Przejdź na kartę Udostępnij i zaznacz pole Udostępnij przy użyciu Samby (Microsoft Windows). Jeżeli chcesz możesz poniżej zmienić nazwę udziału. Określ także poziom uprawnień dla grup i użytkowników. Grupa Wszyscy domyślnie może jedynie odczytywać zawartość. Kliknij przycisk OK.
3. Aby odczytać zawartość udostępnionego katalogu Windows, otwórz okno menedżera plików, kliknij kategorię Sieć oraz Zasoby Samby, nazwę grupy roboczej i komputer. Podaj nazwę użytkownika z uprawnieniami dostępu oraz jego hasło. Jeżeli masz kłopoty z uwierzytelnieniem dostępu z poziomu Windows do zasobów SUSE być może źle skonfigurowani zostali użytkownicy serwera Samba. W takiej sytuacji otwórz okno terminala (dostępny w grupie Ulubione menu startowego) i wpisz polecenie sudo smbpassword -a nazwa_użytkownika, gdzie nazwa użytkownika to nazwa konta któremu przydzielasz uprawnienia dostępu. Następnie podaj dwukrotnie hasło do konfigurowanego konta.