Instalacja Windows 8 na wirtualnej maszynie


Instalacja wirtualnego Windows 8

Po skonfigurowaniu środowiska możesz przystąpić do instalacji systemu. Podpięcie obrazu z plikiem instalacyjnych do maszyny wirtualnej spowoduje automatyczny start instalatora po uruchomieniu maszyny - tak, jak po restarcie komputera z płytą instalacyjną systemu w napędzie DVD.

1. Aby uruchomić wirtualny komputer, zaznacz skonfigurowane wcześniej środowisko w panelu po lewej stronie okna i kliknij przycisk Uruchom widoczny na pasku narzędzi. Zamknij okno komunikatu klikając przycisk OK. Jeżeli twój komputer nie obsługuje sprzętowej wirtualizacji wyświetlony zostanie kolejny komunikat. Kontynuuj instalację klikając przycisk Kontynuuj. Wybierz przycisk Tak. Instalator przystępuje do ładowania plików do pamięci.

Deweloperska wersja Windows 8 nie oferuje polskiego języka ale pozawala ustawić polski format daty, waluty i polska klawiaturę

Deweloperska wersja Windows 8 nie oferuje polskiego języka ale pozawala ustawić polski format daty, waluty i polska klawiaturę

2. W pierwszym oknie instalatora definiuje się ustawienia regionalne. Dostępny jest jedynie język angielski instalacji. Możesz jednak zmienić ustawienia czasu i klawiatury. Na liście Time and currency format wybierz Polish (Poland), na liście Keyboard or input metod pozycję Polish (Programmers). Kliknij Next i w kolejnym oknie Install now.

3. Zaakceptuj umowę licencyjną a potem wybierz tryb instalacji Custom (advanced). Pozwoli ci to na umieszczenie na komputerze pełnej, czystej kopii Windows 8. Miejscem docelowym systemu będzie partycja zdefiniowana w trakcie tworzenia środowiska wirtualnego. Nie trzeba jej już modyfikować, wystarczy zaznaczyć i przejść do kolejnego kroku. Jeżeli jednak zarezerwowałeś większą niż wymagana przestrzeń, możesz ją podzielić na partycje tak, jak tradycyjny dysk. Użyjesz do tego opcji, które staną się dostępne po kliknięciu łacza Advanced. Teraz pozostaje już tylko czekać, aż system zostanie zainstalowany.

Instalując Windows 8 w wirtualnym środowisku należy wybrać instalację pełną

Instalując Windows 8 w wirtualnym środowisku należy wybrać instalację pełną

4. Zanim będziesz mógł rozpocząć korzystanie z Windows 8 musisz jeszcze przejść kilka kroków konfiguracyjnych. Pierwszym z nich jest nadanie komputerowi, w tym wypadku wirtualnemu, nazwy. Wpisz ją w pole Name. Dalszą konfigurację możesz przeprowadzić automatycznie wybierając polecenie Use Express setting bądź ręcznie za pomocą polecenia Customize. Warto wybrać tę drugą opcję, w końcu wersje testowe instaluje się po to by poznać jak najwięcej ich możliwości. Będziesz musiał określić na przykład czy zamierzasz współdzielić dane z innymi użytkownikami sieci, określić tryb działania automatycznych aktualizacji i zdefiniować filtry Internet Explorera. Możesz też przystąpić do programu ulepszania Windows przesyłając do Microsoftu różne informacje na temat używania systemu i jego aplikacji. Jeżeli obawiasz się o swoją prywatność możesz bez problemu wyłączyć większość z nich. Musisz też podać swój identyfikator Live ID, na przykład konto pocztowe Hotmail. Wpisz je w pole Email address. Jeżeli nie masz w danej chwili połączenia z Internetm, to nie problem.

Mimo, że Windows 8 jest wirtualny i testowy ale podlega automatycznym aktualizacjom

Mimo, że Windows 8 jest wirtualny i testowy ale podlega automatycznym aktualizacjom

5. W pole User name wpisz nazwę konta, z jakiego chcesz korzystać. Poniżej uzupełnij dwa pola z hasłem użytkownika. Abyś mógł przejść dalej niezbędne jest także wpisanie podpowiedzi do hasła. Umieść je w polu Password hint. Po sfinalizowaniu ustawień wpisz hasło i zaloguj się do systemu. Jeżeli pod koniec zobaczysz czarny ekran zrestartuj maszynę wirtualną. Kliknij w jej oknie menu Maszyna i wybierz polecenia Zamknij oraz Wyłączenie maszyny, a następnie w oknie VirtualBoksa kliknij Uruchom. Ekran powitalny usuniesz z ekranu dwukrotnym kliknięciem. Jeżeli problem z wyświetlaniem będzie się powtarzał, wyłącz akcelerację sprzętową grafiki we właściwościach środowiska. Aby w przyszłości uruchomić wirtualny system wystarczy zaznaczyć zawierającą go maszynę w oknie VirtualBoksa i kliknąć przycisk Uruchom na pasku narzędzi