Instalacja Windows 8 na wirtualnej maszynie

Chcesz sprawdzić, jak działa nowy Windows 8, a boisz się go zainstalować? Nie obawiaj się. Pokażemy ci, jak uruchomić wersję testową nowego systemu operacyjnego Microsoftu w taki sposób, by nie uszkodzić działającego systemu i nie utracić ani bita danych


Instalacja każdej wersji testowej dowolnego systemu operacyjnego wiąże się zawsze z ryzykiem. Nigdy nie ma pewności, czy nowy system będzie działał bezbłędnie i czy nie uszkodzi istniejącego systemu. Nie wiadomo czy da się go bez problemu odinstalować bądź zaktualizować do wersji ostatecznej, gdy ta pojawi się na rynku. Często sprawdzanie nowości przynosi więcej szkody niż pożytku. Wybawieniem z kłopotu są wirtualne środowiska. Użycie wirtualnej maszyny, jak VMWare czy VirtualBox gwarantuje że nowy system jest całkowicie oddzielony od starego, nie ma na niego wpływu i bardzo łatwo się go pozbyć. Użycie wirtualnego systemu to również jedyny sposób na testowanie innych architektur niż aktualnie używana. Na przykład Windows 8 w Linuksie.

Poniżej pokazujemy, jak skonfigurować środowisko wirtualne VirtualBox i zainstalować w nim testowy Windows 8 Developer Preview. Należy jednak pamiętać, że to bardzo wczesny wariant systemu i może sprawić wiele niespodzianek. Nie współpracuje prawidłowo z niektórymi architekturami sprzętowymi i środowiskami wirtualizacyjnymi. Większą gwarancję właściwej instalacji i pracy dają komputery z wbudowaną sprzętową obsługą wirtualizacji. Ponadto, jeżeli instalacja sprawia kłopoty warto w wirtualnej maszynie wyłączyć sprzętowe wspomaganie różnych obliczeń, zwłaszcza dotyczących wyświetlania grafiki.

Zobacz również:

  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
  • Najlepsze drukarki laserowe do domu i małego biura 2023. Przegląd najciekawszych modeli
  • Czy można zainstalować macOS na komputerze PC? [PORADNIK]
Instalacja Windows 8 na wirtualnej maszynie

Windows 8 – nowy system i nowy pulpit

Niezbędne narzędzia

Do zainstalowania wersji testowej Windows 8 potrzebny jest oczywiście obraz systemu. Znajdziesz go na przykład na stronie PCWorlda. Najnowsze wersje dostępne są w serwisie internetowym Microsoftu. Niezbędne jest także środowisko wirtualizacyjne, na przykład opisywany w tym poradniku VirtualBox. Jeżeli nie chcesz podłączać obrazu systemu bezpośrednio do maszyny wirtualnej będziesz potrzebował również emulatora napędów takiego, jak DaemonTools Lite. Aby z niego skorzystać, kliknij po zainstalowaniu prawym przyciskiem myszy ikonę w zasobniku systemowym, wybierz Napędy wirtualne, Urządzenie 0, oraz Zamontuj obraz i wskaż plik obrazu. Będzie on widoczny w systemie, tak jak każda inna płyta instalacyjna umieszczona w napędzie CD czy DVD.

Konfiguracja maszyny wirtualnej

System wirtualny wymaga do instalacji odpowiednio skonfigurowanego środowiska. Dla każdego systemu jest ono nieco inne. Prawidłowe warunki dla uruchomienia Windows 8 zapewni bezpłatny VirtualBox.

1. Pobierz i zainstaluj VirtualBoksa. Aby go uruchomić kliknij dwukrotnie ikonę Oracle VM VirtualBox bądź rozwiń menu startowe, wybierz Wszystkie programy następnie Oracle VM VirtualBox i kliknij Oracle VM VirtualBox. W celu uruchomienia kreatora nowej maszyny wirtualnej wybierz przycisk Nowa na pasku narzędzi. Kliknij Dalej. Polu Nazwa nadaj środowisku nazwę. Na liście System operacyjny pozostaw Microsoft Windows, a poniżej, na liście Wersja wskaż Windows 8. Jeżeli używasz starszej wersji VirtualBoksa powinieneś w tym miejscu wskazać opcję Windows 7. Lepszym rozwiązaniem jest jednak oczywiście aktualizacja środowiska. Przejdź dalej.

Instalacja Windows 8 na wirtualnej maszynie

We wcześniejszych wersjach VirtualBoksa podstawą wirtualnej instalacji Windows 8 było Windows 7, nowsze są już zaktualizowane

2. Za pomocą suwaka Rozmiar pamięci operacyjnej określ rozmiar RAM-u, jaki będzie zarezerwowany dla działającej maszyny. Minimalna ilość pamięci dla 32-bitowej wersji systemu to 1 GB, dla wersji 64-bitowej 2 GB. Jeżeli instalujesz 32-bitową wersję Windows 8 możesz również ograniczyć maksymalną ilość miejsca przeznaczona na dysk wirtualny z domyślnych 20 GB do 16 GB. Zrób to jedynie wtedy gdy na twoim twardym dysku brakuje miejsca, w przeciwnym razie pozostaw ustawienia bez zmian. W kolejnym oknie zaznacz VDI (VirtualBox Disk Image), a następnie w sekcji Storage details wskaż opcję Dynamically allocated. Zakończ konfigurację dysku klikając przycisk Create w oknie Podsumowanie.

Instalacja Windows 8 na wirtualnej maszynie

Wirtualny dysk 64-bitowej wersji Windows 8 zajmie przynajmniej 20 GB, 32-bitowej minimum 16 GB

3. Jeszcze raz kliknij Create, zaznacz w lewym panelu okna stworzoną właśnie maszynę i przejdź do jej właściwości za pomocą przycisku Ustawienia na pasku narzędzi. Ustawienia w grupie Ogólne możesz pozostawić bez zmian. Przejdź do grupy System. Na karcie Pamięć podstawowa możesz zmienić ilość przypisanego do maszyny RAM-u. Nie może go być zbyt mało ale jednocześnie zużycie zbyt wielu zasobów zmniejszy drastycznie wydajność podstawowego systemu operacyjnego. Upewnij się, że na liście Chipset wybrane jest PIIX3 i że zaznaczona jest opcje Włącz IO APIC.

Instalacja Windows 8 na wirtualnej maszynie

VirtualBox – konfiguracja wirtualnej płyty głównej

4. Przejdź na kartę Processor. Zaznacz opcję Włącz PAE/NX odpowiedzialną za rozszerzone adresowanie procesora. Za pomocą suwaka Procesor(y) możesz zwiększyć liczbę procesorów bądź rdzeni wykorzystywanych przez maszynę. Warunkiem jednak jest sprzętowa obsługa wirtualizacji. To, czy twój procesor ma wbudowane funkcje obsługujące wirtualizację sprawdzisz na przykład na stronie jego producenta. Gdy są one dostępne możesz przejść jeszcze na kartę Akceleracja i zaznaczyć pole Włącz VT-x/AMD-V oraz Włącz rozszerzone stronicowanie. Pamiętaj, że w zależności od konfiguracji sprzętowej, na urządzeniach bez obsługi wirtualizacji instalacja wirtualnego Windows 8 często zawodzi. Kliknij grupę Ekran i kartę Wideo. Przesuwając suwak Pamięć wideo w prawo zwiększ pamięć przydzieloną na obsługę grafiki. Możesz w tym miejscu użyć całych dostępnych zasobów. Gdy dostępna jest akceleracja wykorzystają ją korzystając z parametrów Włącz akcelerację 3D i Włącz akcelerację wideo 2D

Instalacja Windows 8 na wirtualnej maszynie

Konfiguracja wyświetlania w maszynie wirtualnej

5. Zmień grupę opcji na Nośniki. Zaznacz linię Brak w gałęzi Kontroler IDE sekcji Drzewo nośników. Przejdź do prawej części okna i sekcji Atrybuty. Kliknij niewielką ikonę płyty CD po prawo, opisaną jako Set up the virtual CD/DVD drive i wybierz z listy Choose a virtual CD/DVD disk file. Wskaż pobrany plik obrazu Windows 8. Jeżeli korzystasz z emulatora wirtualnych napędów i masz do niego zamontowany obraz pliku instalacyjnego możesz od razu wskazać odpowiedni napęd klikając Napęd gospdarza. Inną metodą dołączenia instalatora jest wybranie gałęzi Kontroler IDE i samodzielna konfiguracja wirtualnego twardego dysku. Wystarczy kliknąć przycisk Dodaj dysk twardy wyświetlony po prawej stronie.

6. Aby umożliwić wirtualnemu systemowi dostęp do sieci kliknij grupę Sieć i upewnij się, że zaznaczone jest pole Włącz kartę sieciową na karcie Karta 1. Lista Podłączona do powinna być ustawiona na pozycję NAT. Aby upewnić się, czy konfigurujesz tę kartę sieciową, za pomocą której łączysz się z Internetem, kliknij łącze Zaawansowane i wskaż odpowiednie urządzenia na liście Typ karty. Kliknij OK, by zapisać zmiany w oknie właściwości wirtualnej maszyny.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: