Instalacja Windows 8 na wirtualnej maszynie
-
- Robert Szyszka,
- 17.10.2011, godz. 10:22
Chcesz sprawdzić, jak działa nowy Windows 8, a boisz się go zainstalować? Nie obawiaj się. Pokażemy ci, jak uruchomić wersję testową nowego systemu operacyjnego Microsoftu w taki sposób, by nie uszkodzić działającego systemu i nie utracić ani bita danych
Zobacz też
Poniżej pokazujemy, jak skonfigurować środowisko wirtualne VirtualBox i zainstalować w nim testowy Windows 8 Developer Preview. Należy jednak pamiętać, że to bardzo wczesny wariant systemu i może sprawić wiele niespodzianek. Nie współpracuje prawidłowo z niektórymi architekturami sprzętowymi i środowiskami wirtualizacyjnymi. Większą gwarancję właściwej instalacji i pracy dają komputery z wbudowaną sprzętową obsługą wirtualizacji. Ponadto, jeżeli instalacja sprawia kłopoty warto w wirtualnej maszynie wyłączyć sprzętowe wspomaganie różnych obliczeń, zwłaszcza dotyczących wyświetlania grafiki.
Zobacz również:
- Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
- Najlepsze drukarki laserowe do domu i małego biura 2023. Przegląd najciekawszych modeli
- Czy można zainstalować macOS na komputerze PC? [PORADNIK]

Windows 8 – nowy system i nowy pulpit
Niezbędne narzędzia
Do zainstalowania wersji testowej Windows 8 potrzebny jest oczywiście obraz systemu. Znajdziesz go na przykład na stronie PCWorlda. Najnowsze wersje dostępne są w serwisie internetowym Microsoftu. Niezbędne jest także środowisko wirtualizacyjne, na przykład opisywany w tym poradniku VirtualBox. Jeżeli nie chcesz podłączać obrazu systemu bezpośrednio do maszyny wirtualnej będziesz potrzebował również emulatora napędów takiego, jak DaemonTools Lite. Aby z niego skorzystać, kliknij po zainstalowaniu prawym przyciskiem myszy ikonę w zasobniku systemowym, wybierz Napędy wirtualne, Urządzenie 0, oraz Zamontuj obraz i wskaż plik obrazu. Będzie on widoczny w systemie, tak jak każda inna płyta instalacyjna umieszczona w napędzie CD czy DVD.
Konfiguracja maszyny wirtualnej
System wirtualny wymaga do instalacji odpowiednio skonfigurowanego środowiska. Dla każdego systemu jest ono nieco inne. Prawidłowe warunki dla uruchomienia Windows 8 zapewni bezpłatny VirtualBox.
1. Pobierz i zainstaluj VirtualBoksa. Aby go uruchomić kliknij dwukrotnie ikonę Oracle VM VirtualBox bądź rozwiń menu startowe, wybierz Wszystkie programy następnie Oracle VM VirtualBox i kliknij Oracle VM VirtualBox. W celu uruchomienia kreatora nowej maszyny wirtualnej wybierz przycisk Nowa na pasku narzędzi. Kliknij Dalej. Polu Nazwa nadaj środowisku nazwę. Na liście System operacyjny pozostaw Microsoft Windows, a poniżej, na liście Wersja wskaż Windows 8. Jeżeli używasz starszej wersji VirtualBoksa powinieneś w tym miejscu wskazać opcję Windows 7. Lepszym rozwiązaniem jest jednak oczywiście aktualizacja środowiska. Przejdź dalej.

We wcześniejszych wersjach VirtualBoksa podstawą wirtualnej instalacji Windows 8 było Windows 7, nowsze są już zaktualizowane

Wirtualny dysk 64-bitowej wersji Windows 8 zajmie przynajmniej 20 GB, 32-bitowej minimum 16 GB

VirtualBox – konfiguracja wirtualnej płyty głównej

Konfiguracja wyświetlania w maszynie wirtualnej
6. Aby umożliwić wirtualnemu systemowi dostęp do sieci kliknij grupę Sieć i upewnij się, że zaznaczone jest pole Włącz kartę sieciową na karcie Karta 1. Lista Podłączona do powinna być ustawiona na pozycję NAT. Aby upewnić się, czy konfigurujesz tę kartę sieciową, za pomocą której łączysz się z Internetem, kliknij łącze Zaawansowane i wskaż odpowiednie urządzenia na liście Typ karty. Kliknij OK, by zapisać zmiany w oknie właściwości wirtualnej maszyny.