Instalacja Windows Server 2003 = naciśnij DALEJ

Duszą serwera jest sieciowy system operacyjny. Najnowszy produkt firmy Microsoft - Windows Serwer 2003 - może być dla konkurencji na rynku produktów do małych i dużych przedsiębiorstw przysłowiowym gwoździem do trumny. Październikowa premiera angielskiej wersji Small Business Server 2003 dzięki niskiej cenie zagrozi nawet Linuksowi. Instalacja i konfiguracja systemu jest wyjątkowo prosta. Jak przeprowadzić ją szybko i bezpiecznie, piszemy poniżej.


Duszą serwera jest sieciowy system operacyjny. Najnowszy produkt firmy Microsoft - Windows Serwer 2003 - może być dla konkurencji na rynku produktów do małych i dużych przedsiębiorstw przysłowiowym gwoździem do trumny. Październikowa premiera angielskiej wersji Small Business Server 2003 dzięki niskiej cenie zagrozi nawet Linuksowi. Instalacja i konfiguracja systemu jest wyjątkowo prosta. Jak przeprowadzić ją szybko i bezpiecznie, piszemy poniżej.

Microsoft co trzy-cztery lata wprowadza na rynek system operacyjny przeznaczony do wykonywania zadań serwera sieci. Dodatkowo dostępna jest grupa produktów integrujących się z Windows i dlatego oferta wydaje się pełna i zaspokajająca potrzeby nawet wymagających klientów. Serwerami wykorzystującymi Windows jako platformę do pracy są m.in. Exchange, SQL Serwer, ISA Serwer, IIS, Windows Small Business Server itd. Windows Server 2003, następca Windows 2000, nie wnosi rewolucyjnych zmian, mimo to jest interesującą ofertą nawet dla niedużych firm.

Zadania serwera sieciowego

Wybór odpowiedniego systemu operacyjnego do serwera sieciowego jest jednym z kluczowych problemów firm planujących instalację sieci. Spór o to, który z systemów jest najlepszy, trwa już bardzo długo i wciąż nie ma pewnego zwycięzcy. Najważniejszym kryterium musi być przeznaczenie serwera. Jeśli zostanie jasno określone, wybór będzie stosunkowo prosty.

Dla większości systemów sieciowych serwer to komputer m.in. przechowujący, udostępniający oraz zabezpieczający dane. W czasie pracy użytkownicy sieci podłączają się do serwera, który gromadzi ich dokumenty. Centralne położenie plików umożliwia łatwe tworzenie kopii zapasowych oraz sprawia, że dostęp do nich jest bardziej elastyczny. Kolejne zadanie serwera to zarządzanie wydrukiem. Zamiast podłączać drukarki do poszczególnych komputerów, wystarczy kupić i zainstalować jedno urządzenie, z którego będzie korzystać wiele klientów sieci.

Bardziej skomplikowane funkcje wykonują serwery baz danych, pracy grupowej lub aplikacji. Ich usługi są związane z przetwarzaniem i udostępnianiem informacji. Takie oprogramowanie najczęściej wymaga dobrych komputerów, z szybkimi procesorami i wydajnymi komponentami. Awaria serwera może oznaczać przestój i olbrzymie straty dla firmy. Ostatnia grupa zadań to usługi sieciowe. Serwery DHCP, DNS i WINS wykonują doraźnie prace dla klientów sieciowych. Polegają one na przydzielaniu komputerom adresów sieciowych, wyszukiwaniu zasobów w sieci oraz zamianie nazw na adresy IP.

Przygotowania do instalacji

Instalacja Windows Server 2003 = naciśnij DALEJ

Instalacja systemu Windows Server 2003 nie jest wyjątkowo skomplikowana, ważne jednak, aby się do niej należycie przygotować. Polega to przede wszystkim na zebraniu niezbędnych sterowników oraz przemyśleniu kilku istotnych szczegółów. Obejmują one: wybór odpowiedniej edycji Windows Server 2003, właściwy dobór serwera (i sprawdzenie, czy spełnia wymagania sprzętowe systemu), podział dysku na partycje, system plików wolumenów serwera, sposób licencjonowania itp. Zebranie tych informacji zabezpiecza przed kłopotami podczas instalacji lub oszczędza czas w przyszłości.

Wersje Windows Server 2003

Windows Server 2003 jest platformą przeznaczoną do realizacji usług sieciowych w małych, średnich i bardzo dużych firmach. Potrzeby oraz budżety przedsiębiorstw są różne, dlatego Microsoft udostępnił kilka wersji systemu: edycje Standard, Web, Enterprise i Datacenter. Każda z nich ma inne możliwości oraz inną cenę.

Podstawowa wersja systemu to Windows Server 2003 Standard. Jest przeznaczona do małych i średnich firm, w których wymagania dotyczące niezawodności i skalowalności nie są bardzo wysokie. System ten można zainstalować na serwerach wyposażonych maksymalnie w cztery procesory oraz 4 GB pamięci RAM. Edycja standardowa zawiera wszystkie podstawowe usługi sieciowe, m.in. DHCP, DNS, WINS, usługi terminalowe, routing i zdalny dostęp, IPSec, DFS. Dla klientów korporacyjnych, wymagających serwerów pracujących w cyklu 24/7, przeznaczone są wersje Enterprise i Datacenter. Kluczową różnicę w stosunku do edycji podstawowej stanowi możliwość łączenia serwerów w klastry oraz obsługa większej liczby procesorów i pamięci RAM. Enterprise potrafi obsłużyć osiem procesorów i 32 GB RAM, Datacenter 32 procesory i 64 GB RAM, a w wersji 64-bitowej nawet 64 procesory i 512 GB RAM.

Edycja WEB Windows Server 2003, ze względu na przeznaczenie, jest najbardziej ograniczona sprzętowo i funkcjonalnie. Ponieważ głównym zadaniem tego systemu jest pełnienie funkcji serwera internetowego lub intranetowego, nie można z niego zrobić kontrolera domeny. Ograniczono w nim również część usług sieciowych, np. współdzielenie połączenia internetowego. Wersja WEB może pracować na serwerach z dwoma procesorami oraz z maksymalnie 2 GB RAM.

Rodzaje i sposoby licencjonowania

Instalacja Windows Server 2003 = naciśnij DALEJ

Witryna internetowa z listą sprzętu obsługiwanego przez Windows Server 2003.

Oprogramowanie serwerowe licencjonowane jest nieco inaczej niż aplikacje i systemy operacyjne przeznaczone dla użytkowników indywidualnych. Głównym wyznacznikiem liczby licencji potrzebnych do korzystania z Windows Server 2003 jest liczba klientów sieci. W zależności od edycji systemu w skład podstawowego pakietu wchodzi licencja na serwer oraz pewna liczba licencji dla klientów korzystających z usług serwera CAL (Client Access Licence), np. Windows Server 2003 Standard można kupić z pięcioma licencjami dostępowymi. Jeśli użytkowników sieci jest więcej, należy nabyć tyle licencji, ilu ich będzie jednocześnie korzystało z zasobów serwera.

Są twa typy licencji na Windows Server 2003: "na serwer" i "na użytkownika lub urządzenie". Licencjonowanie dostępu "na serwer" jest związane z liczbą jednoczesnych podłączeń do serwera: kupno 10 licencji pozwala na legalne podłączenie się do systemu 10 użytkowników, próba podłączenia do zasobu jedenastego klienta zakończy się niepowodzeniem. Jeśli w sieci pracuje więcej niż jeden serwer, należałoby dla każdego klienta kupować zwielokrotnione licencje i w takim wypadku lepiej wybrać typ "na użytkownika lub urządzenie", potrzeba wówczas tylko tyle licencji, ile jest klientów sieci. Nie ma znaczenia liczba serwerów, do których podłącza się dany użytkownik.

Tryb licencjonowania oraz liczba licencji CAL określana jest podczas instalacji systemu. Jeśli po zainstalowaniu serwera chcemy dodać nowe licencje lub przejść na typ "na użytkownika lub urządzenie", należy skorzystać z ikony Licencjonowanie, dostępnej w Panelu sterowania.

Warto zaznaczyć, że usługi terminalowe charakteryzują się oddzielnym sposobem licencjonowania. Jeśli chcemy, aby klienci korzystali z aplikacji umieszczonych na serwerze za pomocą terminali, musimy zakupić dodatkowe licencje. Nawiązywanie połączenia przez klientów zewnętrznych (np. partnerzy handlowi) może być również licencjonowane inaczej. W tym przypadku można skorzystać z licencjonowania CAL lub dla nieograniczonej liczby użytkowników zakupić licencje typu "External Connector". Połączenia anonimowe nawiązywane z serwerem WEB przez Internet nie wymagają licencji klienckich.